Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bekir Karlığa'ya büyük ödül

Giriş Tarihi: 13.4.2015 16:15
Bekir Karlığa'ya büyük ödül

Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya, Türk ve İslam düşüncesine katkılarından dolayı Al-Farabi Milli Üniversitesi tarafından Al-Farabi ödülü verildi.

Kazakistan Al-Farabi Milli Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenmekte olan "Uluslararası Al-Farabi Forumu" ve "Al-Farabi Okumaları" başlıklı uluslararası toplantı vesilesiyle Kazakistan'ın Başkenti Almatı'ya davet edilmiş olan Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya, Türk ve İslam düşüncesine katkılarından dolayı Al-Farabi Milli Üniversitesi tarafından, şimdiye kadar yalnızca 3 kişiye verilmiş olan Uluslararası Al-Farabi ödülü verildi.

FARABİ DÜŞÜNCESİNE YAPTIĞI KATKI

Prof. Dr. Bekir Karlığa'nın, yazdığı "Bir Medeniyet Düşünür Farabi" isimli eseri ve Eskişehir Türk Dünyası Ajansı ile birlikte düzenlediği "Bir Medeniyet Düşünür Farabi Uluslararası Sempozyumu" vesilesiyle Farabi'nin medeniyet görüşünü, yeni ve çağdaş bir yorumla günümüze taşıyarak Farabi düşüncesine önemli katkılar yaptığından dolayı Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya, Kazakistan Al-Farabi Milli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Galimkair Mutanov tarafından "Al-Farabi Büyük Altın Madalyası" takıldı. 2013 yılında da Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Büyük Ödülü" verilmişti.

MEDENİYETLER İTTİFAKININ SEMBOL İSMİ

Genel Sekreter temsilcisi, Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü ve yirmiyi aşkın ülke gelen davetliler ile birlikte Kazakistan'ın önde gelen bilim adamı ve düşünürlerin katıldığı Forumun açılışında yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Bekir Karlığa kısaca şöyle dedi: Büyük Türk ve İslam düşünürü ve filozofu Farabi, günümüzden bin küsur sene önce, dünyada ilk kez doğrudan medeniyet başlığını taşıyan 3 ayrı eser kaleme aldığı gibi, elliyi aşan eserinde yeni gelişmekte olan İslam medeniyetinin temel felsefesini tesis etmiştir. Bu nedenle Farabi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Birleşmiş Milletler yapısı içerisinde oluşturulan ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile İspanya Krallığı Başbakanı'nın Eş-Başkanı oldukları Medeniyetler İttifakı projesinin hem öncü ismi, hem de sembol şahsiyetidir."

FARABİ BELGESELİ YAPILACAK

Ayrıca TÜRKSOY, Eskişehir Türk Dünyası Vakfı ve Uluslararası İstanbul Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MED-AR) aracılığıyla Farabi'nin eserlerinin toplu neşri, Kazakça, İngilizce, Türkçe ve Rusçaya tercüme edilmesi, iki ülke üniversiteleri arasında Öğretim Üyesi ve öğrenci değişimi, Farabi'nin hayatını konu alan uluslararası nitelikte bir belgeselin hazırlanması konusunda işbirliği yapılması kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bekir Karlığa'ya büyük ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN