Lena Chamamyan hayranlarını büyledi

Giriş Tarihi: 16.5.2015 13:37 Güncelleme Tarihi: 16.5.2015 13:49
Lena Chamamyan hayranlarını büyledi

Müziğiyle Ortadoğu’nun en beğenilen sanatçılarından Suriye’nin buğulu sesi Lena Chamamyan, 15 Mayıs Cuma gecesi verdiği konserde hayranlarını sesiyle büyüledi. 6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında İstanbul Harbiye’de kendisini dinlemeye gelen binlerce hayranına seslenen Chamamyan: “ Müziğin birleştirici gücüne çok inanıyorum. Sizlerle buluştuğum için çok mutluyum.” dedi. Geceye Chamamyan’ın Sarı Gelin, Böyle Gelmiş Böyle Geçer gibi klasikleşmiş türkü ve şarkılarımızı 3 ayrı dilde seslendirmesi damga vurdu.

Dünyanın sıra dışı sanatçılarını Türkiye'de sevenleriyle buluşturan 6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri'nin yeni konuğu Suriyeli sanatçı Lena Chamamyan oldu. 15 Mayıs Cuma gecesi İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonunda Türk dinleyicilerine muhteşem bir müzik ziyafeti sunan etnik caz müzisyeni sahnede Arapça, Ermenice ve Fransızca şarkılar seslendirerek, "Müziğin birleştirici gücüne inanıyorum. Bu dünya hepimizin, barışla yaşayalım." dedi.

Sarı Gelin'i 3 ayrı dilde seslendirdi

Konserinden; Awal Mousafer, Hal Asmar, Fi Ayaynayk, Shaam, Ya Mal Em Sham gibi çok sevilen şarkılarını seslendiren Chamamyan, babasının kendisine söylediği ninniyi Arapça bir yorumla dinleyenleri için özel olarak söyledi. Sarı Gelin türküsünü Arapça, Ermenice ve Türkçe olarak 3 ayrı dilde seslendiren sanatçı Harbiye salonunu adeta salladı. Böyle Gelmiş Böyle Geçer şarkısını Arapça ve Türkçe olarak seslendiren Chamamyan, dinleyicilerin yoğun alkışları arasında sahneden seslenerek, "Sizi çok seviyorum, iyi ki buradayım. Sizinle olmak çok güzel. Bu güzel şehirde olmak harika" diyerek duygularını dinleyenleriyle paylaştı. Yoğun ilgi gören konserde sanatçı Şam için yazdığı parçayı seslendirirken Suriye'ye kucak açan Türkiye'ye teşekkür ederek, iki kardeş ülkenin birbirine kapılarını açmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Gece boyu eşsiz sahne performansıyla göz dolduran Chamamyan, yeni albümünden de iki Göksel Baktagir bestesi seslendirdi. Gecenin ilerleyen saatlerinde en beğenilen şarkılarını binlerce seveniyle beraber seslendiren sanatçı hayranlarına Erkin Koray'ın Şaşkın şarkısıyla sürpriz yaptı.

Lena Chamamyan Kimdir?

2008 yılında Avusturya medyası tarafından dünya müziğinin beş yıldızlı sanatçısı seçildi. Arap toplumundaki en etkili 500 Arap arasında yer aldı. Türk ustalar Göksel Baktagir, Özer Arkun veTulug Tırpan üçlüsünün yer aldığı İstanbul Caz Festivali'nde muhteşem performansıyla konuşuldu. 1980 Suriye doğumlu Lena Chamamyan başarıyla dolu kariyerine 5 yaşında verdiği bir konserle başladı. Caz'a kattığı Arap ve Ermeni ezgileriyle özgün bir müzik tarzı yakaladı. Suriye'de savaş başladıktan sonra Paris'e yerleşen, bu yüzden müziğinde yersizlik, yurtsuzluk hissini ve memleket özlemini hissettiren sanatçı yaptığı müziğin tam olarak yaşadıklarının bir yansıması olduğunu söylüyor. Müziğinin köklerini Ermeni ezgilerinden alan Suriyeli müzisyen, Şam Üniversitesi'nde Ekonomi eğitimi sonrası Klasik Doğu Müziğinin yanı sıra caz ve etnik Ermeni müziği üzerine de eğitim aldı. Sanatçı, ilk çıkış albümü Hal Asmar Ellon'la 2006 yılında Mısır'da Kültürel Kaynak Ödülü'nü ve Radyo Monte Carlo Orta Doğu Ödülü'nü aldı. 2006 yılında çıkarttığı Hal Asmar Ellon ve bundan bir yıl sonra çıkarttığı Shamat'ın yanı sıra 2013'te çıkarttığı Ghazal El-Banat adlı 3 albümü bulunuyor.

Avea'nın, dünyanın farklı coğrafyalarından 30 farklı sanatçı ve grubu Türkiye'de müzikseverlerle buluşturduğu "6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri" ilerleyen günlerde sürpriz isimlerle devam edecek!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lena Chamamyan hayranlarını büyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN