Paşa'nın soyağacı delil oldu

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne dava açan 6 kişi Damat İbrahim Paşa'nın torunları olduğu iddiasıyla vakıf gelirlerinden pay istedi. Paşa'nın soyağacı delil olarak sunuldu

Paşa'nın soyağacı delil oldu
Lale Devri'nin unutulmaz sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın 9 ve 10'uncu kuşak torunları olduğunu iddia eden 6 kişi, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne dava açtı. Vakıf evladı olduklarının tespitini isteyen davacılar, dava dosyasına delil olarak Damat İbrahim Paşa'nın soyağacının fotoğrafını sundu. Ahmet Ertan Sümer, Rıfat Ersin Sümer, Barbaros Göz, Evşen Ulga Özkan, Ada Özkan ve Demir Özkan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın oğlu Genç Mehmet Paşa'nın torunu olan Hüseyin Hilmi'nin kızı Zehra'dan olma 9'uncu ve 10'uncu kuşak torunlar olduklarını iddia etti. Anneanneleri Ayşe Bilgin'in, Hüseyin Hilmi'nin kızı Zehra'nın öz çocuğu olduğunu iddia eden 6 davacının avukatı Burçin Tümer, Damat İbrahim Paşa'nın soyağacı fotoğrafını da dava dosyasına delil olarak sundu. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın soyağacında 200'ü aşkın kişinin yer aldığı görüldü. Mahkeme, vakıf evladı, yani sadrazam soyundan geldiğine karar verdiği takdirde davacılar, vakıf gelirlerinden belirli oranda hak sahibi olacak.

ÖNCE ANNELERİ DAVA AÇMIŞTI
Vakıf evladı olduklarının tespiti için dava açan 6 kişinin anneleri Zarife Göz, Necla Sümer ve Süheyla Tümer'in de aralarında bulunduğu 9 kişi 5 yıl önce aynı şekilde vakıf evladı olduklarının tespiti için dava açmış ve iki yıllık yargılama sonrası mahkeme, 9 kişinin de Damat İbrahim Paşa'nın torunları olduğuna karar vermişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün itirazı da Yargıtay tarafından reddedilerek 9 kişinin vakıf evladı olduğu kesinleşmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paşa'nın soyağacı delil oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN