Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir kitabevinden daha fazlası

Giriş Tarihi: 27.6.2015
Bir kitabevinden daha fazlası

Suriye'de iç savaştan kaçan Samir El Kadri ve Gulnar Hajo çifti, yayıncı Z. Sevde Paksu'yla İstanbul Fatih'te bir kitabevi açtı. Alt katında Suriye mutfağından lezzetleri tadabileceğiniz mekân bir kültür köprüsü kurdu

Suriye'deki iç savaştan kaçan Samir El Kadri ve Gulnar Hajo çifti, yayıncı Zeynep Sevde Paksu ile birlikte İstanbul Fatih'te bir kitabevi açtı. Türkiye'de yaşayan Suriyeliler'le kitaplar üzerinden bir köprü kurmayı amaçlayan grup, "Pages Kitabevi"nde Türkler'le Suriyeliler arasında iletişim sağlıyor. Kitabevinde Türk, Arap ve İngiliz edebiyatından en seçkin eserler yer alıyor.

İLK GÖÇ ÜRDÜN'E
Hajo-Kadri çifti, Suriye'den iç savaş nedeniyle Türkiye'ye göç edenlerden ikisi. Şam'da güzel sanatlar fakültesinde tanıştılar. Evlendiler, iki çocukları oldu. Ancak çocuklara okutacak iyi bir çocuk kitabı yoktu. Şam'da 2005'te 'Bright Fingers' adında bir yayınevi kurdular. Kitabevi ve kütüphane açtılar. Ülkede iç savaş patlak verince Ürdün'e göç ettiler. Oradan da 1.5 yıl önce Paksu'nun davetiyle çocuklarını alıp Türkiye'ye geldiler ve İstanbul'a yerleştiler.

TANIMIYORUZ...
Kadri, "İstanbul'da yüzbinlerce Suriyeli var ama ne Türkler Suriyeliler'i tanıyor ne de Suriyeliler Türkler'i. Bugüne kadar sağlıklı bir iletişim kurulamamış. Beraber hoşça vakit geçirilebilecek bir alan yaratmaya çalıştık" dedi. Paksu ise "Pages'i kurarken Türkler ve Suriyeliler arasında iletişim sağlayacak bir köprü görevi üstlenmesini istedik. Bu kitabevi, küçük bir Şam'a dönüştü. Savaştan kaçıp İstanbul'a yerleşen Suriyeli entelektüellerin buluşma noktası haline geldi" diye konuştu. 4 katlı Pages'ın giriş katı kütüphane. İsteyen burada kitap okuyabiliyor. Kitapları satın almak ve kiralamak mümkün. Alt katta Türkiye-Suriye mutfağına ait atıştırmalıklar tadılabilir. Kitabevi yeni açılmasına rağmen özellikle İstanbul'da yaşayan Araplar'ın ve yabancı tursitlerin uğrak noktası olmuş. Kızları ile birlikte kitabevinin çocuk katını ziyaret eden Filistinli Nadya Abukao, "Biz Filistin'den 3 yıl önce çıkıp İstanbul'a geldik. Özellikle Arapça okuyabilecek kitap bulmakta çok zorlanıyorduk. Çocuklarımıza dilimizi öğretebileceğimiz, eğlenceli, resimli çocuk kitapları hiç bulamıyorduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kitabevinden daha fazlası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN