Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya'nın en eski Kuran'ı İngiltere'de

Birmingham Üniversitesi'nin kütüphanesinde tesadüfen bulunan parşömen üzerine yazılmış Kuran'ın 568-645 yılları arasına ait olduğu ve bir sahabe tarafından kaleme alındığı sanılıyor

Giriş Tarihi: 23.7.2015
Dünya'nın en eski Kuran'ı İngiltere'de
İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nin kütüphanesinde araştırma yapan bir doktora öğrencisi, eski bir kitabın sayfaları arasında unutulmuş halde duran Kuran'ı Kerim el yazmalarına rastladı. Yaklaşık yüz yıl boyunca saklı kalan sayfalar, karbon testi yapılmak üzere Oxford Üniversitesi'ne gönderilince eserin bin 370 yıllık olduğu ortaya çıktı. Karbon 14 testine göre, el yazmaları 568 ila 645 yılları arasına ait. Birleşik Krallık Milli Kütüphanesi'nin İslam el yazmaları uzmanlarından Muhammed İsa Waley "Bu heyecan verici keşif, İslam dünyasını çok sevindirecek" ifadelerini kullandı. BBC'ye konuşan Waley, "Bu iki parşömen ilk üç halife (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman) dönemine ait olabilir" dedi. İslam ve Hıristiyanlık konusunda araştırmalar yürüten Profesör David Thomas ise "Bu el yazmalarını kaleme alan kişi, muhtemelen Hz. Muhammed döneminde hayattaydı" ifadelerini kullanarak, parşömenlerin bir sahabenin (Hz. Muhammed'in yanında bulunmuş Müslümanlar) elinden çıkmış olma ihtimalini dile getirdi. Yapılan incelemelerin ardından parşömenlerin tam tarihine ulaşılmaya çalışılacak.

KOYUN DERİSİ ÜZERİNE

Koyun ya da keçi derisi olduğu sanılan parşömenlerin "günümüze ulaşan en eski Kuran'ı Kerim örneği" olma ihtimali ise sürüyor. El yazmasının, ilk yazı türlerinden biri olan Hicazi yazı ile kaleme alındığı belirtildi. Birmingham Merkez Camisi imamı Muhammed Afzal "Sayfaları görünce çok duygulandım, gözlerim doldu. İngiltere'nin ve dünyanın dört bir yanından insanlar bu sayfaları görmeye gelecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya'nın en eski Kuran'ı İngiltere'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN