Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O tablolara Erdoğan da eklendi

Giriş Tarihi: 5.11.2015 10:04 Güncelleme Tarihi: 5.11.2015 17:20
O tablolara Erdoğan da eklendi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları tablolarına 12. Cumhurbaşkanı ’ın portresi de eklendi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2011’de başlatılan proje kapsamında, o dönem Cumhurbaşkanlığı olarak kullanılan ’nde Atatürk’ten itibaren bütün cumhurbaşkanlarının yağlıboya tablolarının sergilenmesi planlandı.

Atatürk'ün, 1933'te Jean Weinberg tarafından yapılan tablosu arşivden seçildi. Diğer cumhurbaşkanlarının tabloları ise seçilen fotoğraflar üzerinden, Türkiye'de yaşayan Azeri asıllı ressam Cevad Süleymanpur tarafından yapıldı.

Tablolar, ilk kez 29 Ekim Salı akşamı 'nde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu sırasında sergilendi.

Cumhurbaşkanlığı'nın Çankaya'dan Beştepe'deki Külliye'ye taşınması sırasında tablolar da taşındı ve bugün resepsiyonların verildiği yeşil mermerleriyle bilinen salondan Cumhurbaşkanlığı makamına çıkılan merdivenlerin iki yanına yerleştirildi.

Külliye'ye taşınma işleminin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da tablosunu yapması için ressam Süleymanpur'la görüşüldü. Erdoğan'ın özel fotoğrafları çekildi ve onay verdiği fotoğraf üzerinden tablosu yapıldı.

Tablonun 1,5 ay kadar önce duvardaki yerine asıldığı öğrenildi.

STAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O tablolara Erdoğan da eklendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN