Türkiye'nin en iyi haber sitesi

evlere geri döndü

Müzik dinleme alışkanlıkları, teknolojik gelişmelere paralel olarak , pikap, teyp, CD ve MP3 çalarlar üzerinden baş döndürücü hızla değişirken, taş plakların gramofonlardan yükselen büyülü sesi evlere geri döndü.

Giriş Tarihi: 14.11.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 14.11.2015 14:19

Geçmiş dönemlerde evlerin baş köşesinde yer alan, Münir Nurettin Selçuk, Hamiyet Yüceses, Zeki Müren, Safiye Ayla gibi sanatçıların plaklarının çalındığı lar, yeniden meraklılarının evlerini süslemeye başladı.

Antikacılar Derneği Başkanı olmasının yanı sıra eski gramofonları tamir eden Murat Seren, iş yerinde en fazla ilgi gören objenin tarihi gramofonlar ve eski plaklar olduğunu söyledi.

Seren, müşterilerinin önemli kısmının kendisinden tarihi nitelikte ve çalışır durumda gramofon talep ettiğini, bazılarının da bozuk gramofonları tamir için getirdiğini belirtti.

Çalışan gramofon bulmanın çok zor olduğunu, bu nedenle kendisine getirilenleri tamir ettiğini, çalışmayan parçaları başka gramofonlardan sağladığını anlatan Seren, "Bir anlamda tarihi yeniden canlandırıyoruz. Tamir ettiğimiz gramofonların parçaları farklı tarihlerden olabiliyor" dedi.

"Çalışmayan gramofon veya pikap yok" diyen Seren, "İnsanlar çok eski olmaları nedeniyle bu cihazların tamirinin mümkün olmadığını düşünüyor. Ancak biz bu cihazların tamirini yapıyoruz. Bazen çalışmayan bir gramofonu parçalarını çıkarıp diğer bir gramofonun parçaları ile değiştirerek de çalıştırabiliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gramofon evlere geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN