Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arnavutluk Başbakanı İstanbul'da açtı

Arnavutluk Başbakanı 'nın çalışmalarının yer aldığı "" sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Giriş Tarihi: 21.11.2015 17:30 Güncelleme Tarihi: 21.11.2015 17:50 ABONE OL
Arnavutluk Başbakanı İstanbul'da sergi açtı
Sergi Tophane-i Amire'de açıldı

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın 2005 ila 2015 yılları arasında yaptığı 131 çalışmasının yer aldığı "Edi Rama Sergisi" sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışında Rama, hayatını politikaya adamadan önce sanata başladığını anlattı.


EDİ RAMA SERGİSİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...


Siyasetin zaman zaman dile getirmek istediği fikirleri kendisinden uzaklaştırabildiğini dile getiren Rama, "İçimdeki sanatçı her gün çalışma masama yayılıyor, burada gördüğünüz eserlere dönüşüyor. A4 kağıtları üzerine çizim yaparken esasında düşünceler siyasete, insanlara ve orada tartışılan konularla ilgilidir. Bilinçsiz bir şekilde de olsa el hareket ediyor, şekiller, boyalar ve renklerle bu resimleri ortaya çıkarıyor" diye konuştu.


''Genç jenerasyonlara örnek olmasını istiyoruz''

Rama, ofisindeki resimleri yaptığı çalışma masasının bir benzerinin de sergide yer almasından memnun olduğunu söyledi. Küratör Beste Gürsu da 20 yıldan beri uluslararası alanda sergiler açtıklarını ve son yıllarda Balkanlara yoğunlaştıklarını söyledi. Bu sene Arnavutluk'ta 3 sergi açtıklarını hatırlatan Gürsu, önümüzdeki sene de Arnavutluk Devlet Koleksiyonu'nun Türkiye'de sergileneceğini aktardı.

Gürsu, "Burada sadece bir başbakanı değil aynı zamanda sanatçı Edi Rama'yı ağırlıyoruz. Türkiye'de kültürlerarası diyalogun, iki ülke arasındaki kültürel diyalogların kuvvetlenmesini ve genç jenerasyonlara örnek olmasını istiyoruz" dedi.Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız'ın da katıldığı açılışta, iş ve sanat dünyasından çok sayıda davetli hazır bulundu.

Açılışında Mimar Sinan Üniversitesi ile Tiran Üniversitesi arasında iş birliği protokolü de imzalanan sergi, 21 Ocak 2016 tarihine kadar gezilebilecek

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arnavutluk Başbakanı İstanbul'da sergi açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN