Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sedefi takılarda yaşatıyor

İstanbul'da 13 yıl önce başladığı nda kendini geliştiren Ayran Ayasofya'daki küçük atölyesinde kaybolmaya yüz tutan bu sanatı yüzük kolye kol düğmesi tesbih gibi eşyalarda yaşatıyor.

Giriş Tarihi: 1.12.2015 15:07 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 15:07
Sedefi takılarda yaşatıyor

İstanbul'da yaşayan 25 yaşındaki , yla birleştirerek, günlük hayatta kullanılan takıları süslüyor.

Yaklaşık 13 yıl önce başladığı nda kendini geliştiren Ayran, Küçük Ayasofya'daki atölyesinde kaybolmaya yüz tutan bu sanatı yüzük, kolye, kol düğmesi, tesbih gibi eşyalarda yaşatıyor.

Ayran, yaptığı açıklamada, sedef işlemeciliğiyle 12 yaşında tanıştığını söyledi.

Sedef kakmacılığına başlamadan önce hat sanatıyla uğraştığını belirten Ayran, "Sedef kakmacılığına, 'çırak lazım mı?' diye sorduğum bir ustanın yanında başladım. Usta-çırak ilişkisiyle kendimi geliştirdim. Şimdilerde sedef kakma ile hat sanatlarını birleştirip takılara işleyerek, bu sanatların daha yakından tanınmasını sağlamaya çalışıyorum" dedi.

Sedef işlemeciliğinin zorluğuna işaret eden Ayran, sedef işlemeli bir ayna ya da kutu yapmaya başladığı zaman, bunun aylarca hatta bazen de yıllarca sürdüğünü vurgulayarak, küçük takıların daha az zamanda işlenebildiğini ifade etti.

Sedefi küçük büyük birçok objeye uyguladığını dile getiren Ayran, zamanla bu sanatı özellikle aksesuarlara taşıdığını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sedefi takılarda yaşatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN