'taki '' restore edildi

Giriş Tarihi: 14.12.2015 17:40 Güncelleme Tarihi: 14.12.2015 17:45
Sivas'taki 'sıbyan mektebi' restore edildi

'ın ilçesindeki Osmanlı yapılarından ''ndeki restorasyonun tamamlanarak hizmete açıldığı bildirildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, ilçesi Karacaören köyünde bulunan ve son dönem Osmanlı yapılarından ""ndeki restorasyonun tamamlanarak hizmete açıldığını bildirdi.

Ayhan, yaptığı yazılı açıklamada, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenen ve bir dönem okul olarak kullanıldıktan sonra atıl vaziyette bırakılan eserin onarım kapsamına alındığını ifade etti.

Dıştan ters T planlı olan ve iki basamaklı taş merdivenle çıkılan mektebin projelendirme işi için 19 bin lira ödenek ayrılmasının ardından hazırlanan projenin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanarak restorasyona başlandığını belirten Ayhan, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına ait katkı payı hesabından da 266 bin 680 lira ödenek ayırdıklarını aktardı.

Mektebin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Ayhan, "Moloz taş kullanılarak dolgu tekniği ile yapılan, köşe, kapı ve pencere kemerlerinde kesme taş işçiliği göze çarpan mektebin köy odası olarak hizmet vermesi planlanıyor" ifadelerini kullandı.

Geçmişin zengin kültür birikimini yansıtan eski yapıları kente kazandırmaya çalıştıklarını vurgulayan Ayhan, şunları kaydetti:

"Günümüzde çok az sayıda eski taş mektep binası kaldı. Bu tür yapıları muhafaza etmekle mükellefiz. Bu yapılar bugünün şekilsiz, biçimsiz betonlarından çok farklı. Bu yapıda, çevre düzenlemesi ve onarımı ile örnek bir restorasyon gerçekleştirilmiştir. Kurumumuzun kültürel anlamda yaptığı çalışmaların bizler için rakamsal kısmı küçük olsa da Selçuklu ve Osmanlı mühürlerinin bu coğrafyada muhafaza edilmesi adına önem taşımaktadır. Valimiz Alim Barut da kültür mirasımız olan bu değerlerimizi gelecek kuşaklara taşımak için sahiplenilmesi gerektiğini vurgulamış ve bizlere de bu yönde talimat vermiştir. Mektebin onarılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, köy halkına da bu yapının hayırlı olmasını diliyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivas'taki 'sıbyan mektebi' restore edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN