Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünden bugüne sonsuz aşk

Giriş Tarihi: 14.2.2016 12:24 Güncelleme Tarihi: 14.2.2016 12:28
Dünden bugüne sonsuz aşk

Şirin Pancaroğlu ile Bora Uymaz tarafından kurulan, 'Şimdi Ensemble' müzikte yeni bir boyut açtı.

Ensemble, müzikte yeni tarzlara kapı açan işbirlikleriyle tanıdığımız usta arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ile Türk Müziğini taşımak, yaşatmak ve geliştirmek için kendisini yeni yollar açmaya adamış çok yönlü bir sanatçı olan okuyucu ve besteci Bora Uymaz tarafından 2013'te kuruldu. Mistik yaklaşımlar temeline oturan ve manevi ve müzikal içselliklerin ön planda şekillendiği 'Şimdi Ensemble'ın ilk albümü "Eternal Love", Fransız konuk sanatçı Michel Godard'ın çokyönlü katılımıyla farklı bir boyut kazanıyor. Albüm, eşanlı olarak Türkiye'de ve Almanya'da yayınlandı.

Türkiye'de Kalan Müzik imzasıyla, Almanya'da ise Gaido-Dreyer plak şirketinden piyasaya çıkan "Eternal Love" bir sufi müzik albümü. Bora Uymaz, albümün belkemiğini oluşturan ilahileri tasavvuf edebiyatımızdaki muhteşem sözlerin daha iyi anlaşılması ve idrak edilen şeyin daha iyi hayata geçirilmesi amacıyla bestelenmiş küçük melodiler olarak tanımlıyor. Eskiden yeniye bu türün örneklerini sunan albümde topluluk üyelerinin de besteleri bulunuyor. Uymaz "her ne kadar basit bir kompozisyon formu gibi görünse de, müzikalite ve müzikal zeka açısından dahiyene şeylerdir ilahiler " diyor. Ve ekliyor, "Edebiyatta da, müzikte de buna "sehl-i mümteni" diyoruz. Bir başka deyişle, okuyan veya dinleyen şunu diyebiliyor bu eserler için: "ben de yapabilirim bunu".

Michel Godard ortaçağdan bir dini müzik çalgısı olan "serpent", tuba ve bası ile albüme eşlik ediyor

Şimdi Ensemble'da iki kuşak usta müzisyenler biraraya geliyor. Kemençe'de Mehmet Yalgın, tanburda Hasan Kiriş, neyde Orhun Yılmaz ve ritimlerde Volkan Ergen'den oluşan yarı İzmir yarı İstanbul temelli topluluk, albümde dünyaca ünlü tuba ve serpent üstadı Michel Godard ile işbirliği yapmış. Hem Pancaroğlu, hem de Uymaz daha evvel Godard ile birlikte konser vermiş. Pancaroğlu albümü tasarlarken sufi müziği sınır ötesine taşırken farklı geleneklerden gelen müzisyenlerin katılımının getireceği lezzeti gözettiklerini belirtiyor. Pancaroğlu: "Godard tubadaki dünya çapındaki haklı şöhretinin yanısıra, bir ortaçağ çalgısı olan "serpent" (türkçe yılan) deki ustalığıyla albüme çok değişik bir renkt kattı. Serpent çok ilginç bir çalgı çünkü Avrupa'da dini musiki geleneğinde insan sesine eşlik etmek üzere kullanılmış. Arp ile birlikteliği çok özel". Godard serpent'in yanısıra albümde tuba ve bas da çalıyor.

Kalp ile anlamak

Uymaz, albümdeki müzikal yaklaşımla ilgili olarak kolayı yakalamanın ve hem kolayca hem de yüksek zevkle ifade etmenin her zaman daha zor olduğunu dile getiriyor. "Bu mantıkla yazılmış eski ve yeni eserlerden oluşan albüm eserlerin hem farklı bir yorumla icra edilip hem de anlaşılabilir olmasını hedefliyor. Kalbinizle anlayabileceğiniz. Amacımız hatasız bir makine müziği yapmak değil, anı yakalamak, müziği tüm hücrelerimizle yaşamak ve bunu dinleyiciye hissettirmek.

Hz Şems'in buyurduğu müsikinin ritminde öyle bir sır vardır ki aşikar olsa kainat karışır sözünden sırrı hissetmek ve hazreti Mevlana'nın buyurduğu dün dünle igtti cancağımızım bugün yeni seyler söylemek lazım ifadesindeki yeni bir şeyi ve yeni bir yorumu yakalamak.

Yunus Emre Enstitüsü desteğiyle "Eternal Love" turnesi

Şimdi Ensemble "Eternal Love"albümü 2016 yılı boyunca Yunus Emre Enstitüsünün desteği ile yurt dışında 12 konserlik bir tüneye çıkacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünden bugüne sonsuz aşk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN