Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' sergisi açıldı

Seramik sanatçısı 'in eserlerinin yer aldığı "" sergisi, sanatseverle buluştu.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 09:52
'Tophane İşi Lülecilik' sergisi açıldı

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen sergi açılışında açıklamada bulunan İres, Tophane lüleciliğinin, 16. yüzyılda Tophane semtinde üretilen bir seramik çalışması olduğunu anlattı.

Tophane lüleciliğinin doğuşu hakkında bilgi veren İres, şunları söyledi:

"Sigara kullanılmadan önce insanlar tütün içiyordu. Tütün içmek için ise pipoyu kullanıyorlardı. O pipo zaman içerisinde gelişe gelişe en iyi noktalara gelerek, altınlarla, pırlantalarla bezenerek kullanılıyordu. Eşraftan, saraydan insanlara yapıyorlardı pipoları. Daha sonra sigaranın ortaya çıkması ile pipo yapan esnaf aç kalmaya başladı. Bunun üzerine esnaf, Tophane lülelerinde kullanılan tekniği evhane dediğimiz kapkacaklarda da yapmaya başladı."

"Tophane işi lüleciliğini 9 yıl araştırdım"

Lüleciliğin son ustasının 1925 yılında hayatını kaybettiğini belirten İres, şu bilgileri verdi:

"1925'li yıllarda o ustaya 14 yaşında çıraklık yapan biri, 1945'li yıllarda yeniden yapmak istiyor fakat yapamıyor. Daha sonra ben Uludağ Üniversitesi'nde öğretim elemanı olarak çalışırken Tophane işi çalışma konusunda teklif aldım, 'Yapabilir misiniz?' dediler, 'Yaparım' dedim. Fakat yapamadım. Yaklaşık 25 yıllık seramik sanatçısı olduğum halde Tophane işi lüleciliği için 9 yıl araştırma yaptım. Araştırırken ben de o günkü esnafın çektiği acıları, sıkıntıları yaşadım. Sonuçta insanların bilmedikleri bir ürün tipiydi. Dolayısıyla sadece bilenler, antikacılar ilgi gösterdiler."

Açılışına sanat dünyasından birçok ismin katıldığı sergi, 19 Mart'a kadar görülebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tophane İşi Lülecilik' sergisi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN