Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomi Rehberi nihayet Türçede!

Giriş Tarihi: 26.2.2016 09:37 Güncelleme Tarihi: 26.2.2016 09:40
Ekonomi Rehberi nihayet Türçede!

“Kapitalizm Hakkında Size Söylenmeyen 23 Şey” ve “Sanayileşmenin Gizli Tarihi” kitaplarının yazarı Koreli kalkınma uzmanı ’ın yeni kitabı Ekonomi Rehberi nihayet Türçede!

Ekonomi Rehberi daha önce ekonomiyle hiç ilgilenmemiş, bu konuya korkarak yaklaşanlar için, Chang'ın yalın dili ve kafa karıştırmayan anlatımıyla bir giriş kitabı niteliği taşıyor.

Para ve piyasa gibi basit kavramlardan başlayıp yatırım bankacılığı ve likidite krizi gibi daha karmaşık konulara varıncaya değin ekonomiyi A'dan Z'ye tüm yönleriyle ele alıyor. Terim ve kavramların yanı sıra klasik ekonomi, neo-klasik ekonomi, kalkınmacılık ve neo-liberalizm gibi belli başlı ekonomi anlayışlarına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan Koreli kalkınma uzmanı , ekonomide tek bir doğru olmadığını, farklı doğruları savunan farklı okullar bulunduğunu belirtiyor. Yazara göre eğer ekonomide tek bir doğru yanıt yoksa o zaman ekonomiyi sadece uzmanlara bırakamazsınız. Bu da her sorumlu vatandaşın biraz ekonomi öğrenmesi gerektiği anlamına gelir.

Kitapta Türkiye ve ekonomisi hakkında bilgiler verilmiş. Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında başı çektiğini vurgulanmış.

Yazar Ha-Joon Chang, okurlara kitabı okumaya ayıracakları zamana bağlı olarak farklı okuma yöntemleri öneriyor. On dakikalık kısa okuma, birkaç saatlik okuma veya yarım günlük okuma yapacak olan ve hatta kitabı baştan sona okuyacak kadar zaman ve sabrı olan okuyucuların kitaptan en üst düzeyde verim alması için farklı tavsiyelerde bulunuyor.

Ayrıca yazar, ekonomi hakkında şu beş temel maddenin hiçbir zaman unutmaması gerektiğini belirtiyor:

1. Ekonominin %95'i sağduyudan ibarettir.

2. Ekonomi bir bilim değildir.

3. Ekonomi siyasettir.

4. Ekonomistlere asla güvenmeyin.

5. Ekonomi, uzmanlara bırakılamayacak kadar önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi Rehberi nihayet Türçede!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN