Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"28" oyununun galası gerçekleşti

İstanbul'da 'nun "28 Şubat postmodern darbe" sürecinde yaşananları konu ettiği "28" oyunun galası gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 29.2.2016 11:09
28 oyununun galası gerçekleşti

'nun "28 Şubat postmodern darbe" sürecinde yaşananları konu ettiği "28" oyunun galası gerçekleşti.

Fatih Kültür Merkezi'ndeki gala gösteriminde açıklamada bulunan yönetmen , daha önce sahneledikleri "Yaslıada", "Kayıp Emanet", "İnsan Ne İle Yaşar" oyunlarından sonra "28" oyununun galasını gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Gülbaba, oyunda "28 Şubat postmodern darbesi"ni bir akademisyen ve başörtülü üniversite öğrencisi açısından ele aldıklarını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Oyunumuzun galasını 28 Şubat'ın yıl dönümünde yapmak istedik. İlk gösterimlerde izleyicilerden çok olumlu tepkiler aldık. Oyun sonrası insanlar yanımıza geldi ve bir dahaki oyunun nerede oynanacağını sordular. Bir tane izleyicimize bugün gala yapacağımızı, beşinci gösterimden sonra muhtemelen sahnelenmeyeceğini söyledim. 'Nasıl olur, bu oyun sürekli oynamalı, gençlere o günlerde yaşananlar sürekli anlatılmalı' dedi. Fakat maalesef bu tarz dönem oyunları sadece ele alınan konuların yıl dönümlerinde sahneleniyor."

"Böylesi zulüm dönemleri unutturulmamalı"

Oyunu, 28 Şubat'ın yıl dönümü dışında sahnelenmemesi riskini göze alarak sahneye taşıdığını vurgulayan Gülbaba, şunları söyledi:

"Çünkü tiyatrocu olarak yaşananları izleyenlere aktarmak bizim sorumluluğumuzda. Oyunumuzun, 28 Şubat'ın yıl dönümünden sonra da bütün sahnelerde sahnelenmesini isterdik. Yeni nesle bugünkü özgürlük ortamının geçmişte hangi bedellerle sağlandığını, o günlerde dik duran insanların örnek hikayeleri üzerinden, o özgürlük günlerinin nasıl kazanıldığını ve nasıl muhafaza edileceğini anlatmak gerekiyor. İnsanlar tiyatro izledik bitti, kuruluşlar yıl dönümlerinde üstümüze düşeni yaptık bitti gibi algılıyor. Halbuki böylesine zulüm dolu bir dönem hiç unutturulmamalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"28" oyununun galası gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN