Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üstüme devrilen masallar çıktı

Giriş Tarihi: 11.4.2016 16:43
Üstüme devrilen masallar çıktı

Çocukluğunda masallara inanan ve büyüdüğünde hayatın masallardaki gibi olacağını düşünen bir çocuğun, zamanla masallara inancını kaybetmesini konu alan şiir kitabı "Üstüme Devrilen Masallar", Hayal Yayınları'ndan çıktı.

Yeşim Coşkun, ilk şiir kitabı olan "Üstüme Devrilen Masallar"da, çocukluğumuzda seçme şansı bulamadan benliğimize dahil ettiğimiz masal kahramanlarına ve onların toz pembe hayatlarına eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Gerçek hayatta karşılığı bulunamayan balkabaklarının yerine metrobüsleri, sokaklarda rastlanılmayan şövalyeler yerine mahalle ağabeylerini koyan şair, gerçek ve masallar arasında yaşanan sert konstrastın protestosunu yine masal biçiminde ele aldığı şiirleriyle yapıyor.

Üstüme Devrilen Masallar'ı üç aşamada incelemek mümkün. Kitapta yer alan bazı şiirlerde "Pamuk Prenses" ve "Pollyanna" gibi toz pembe masal kahramanları ile kavga edilirken bazı şiirlerde ise "Red Kit" ve "Cindirella" gibi kahramanlara sahip çıkılıyor. Kitabın bir diğer aşaması ise; şairin gerçeklikte karşılığı bulunmayan masalları devirerek yerine kendi modern zaman masallarını koyması. "Cam Kalpli Kedinin Masalı", "Mavi Kelimelerin Masalı" ve "Çocuk Kadının Masalı" gibi şiirleri ile şair, 21. yüzyılın masal denemelerini gerçekleştiriyor.

Şiir diziminin bir öykü bütünlüğünde gerçekleştirildiği kitapta, şairin, iki ayrı hayali karakterin ortak yalnızlıklarını bir şiirde buluşturarak onları yalnızlıktan kurtarmaya çalıştığı bir şiir de yer alıyor. Kibritçi Kız ve Kurşun Asker'in el ele vererek ölümü birlikte karşıladıkları düet formatında şiir denemesinin yer aldığı kitapta, masallara olan inanç ve gerçekle yüzleşmek arasındaki bir geçiş dönemi anlatılıyor.

Yeşim Coşkun Hakkında

Yeşim Coşkun, 1989'da 'da doğdu. Marmara Üniversitesi Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü'nden 2012 yılında mezun olduktan sonra çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yazıyla çocuk yaşta başlayan ilişkisi, üniversite yıllarında şiire ve öykücülüğe ilgisinin artmasıyla birlikte derinlik kazandı. "Bavul" dergisinin sokak ekibinde yer alan yazar, "Deliliğin Delili Yoktur" isimli köşeyi hazırlamaktadır. "Üstüme Devrilen Masallar" yazarın ilk kitabıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üstüme devrilen masallar çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN