Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeş Nereye

Giriş Tarihi: 20.5.2016 16:16
Kardeş Nereye

Türk ve Yunan halkları, Balıkesir Ayvalık'a bağlı Cunda Adası'nda barış, dostluk ve dayanışma için bir araya geldi. "Mübadele Günleri" adlı etkinlikte "Kardeş Nereye" belgeseli gösterilecek.

ALANINDA İLK
Etkinliğe Ayvalık Belediyesi ve Cunda Adası'nın kültürel ve sosyal gelişmesine destek amacıyla 1988'de kurulan Cunda (Alibey) Koruma ve Kalkındırma Derneği ev sahipliği yapıyor. Etkinlikte Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle Ömer Asan'ın hazırladığı 'Kardeş Nereye' belgeseli gösterilecek. 77 dakikalık belgeselin danışmanlığını İbrahim Dizman yaptı. Müzik ise Serdar Kemal Sarak'a ait. Belgesel 30 Türk ve Yunan mübadil, mübadil yakınları ve uzman tarihçilerle görüşme içeren 33 saatlik kayıtla gerçekleşti. Çekimler 'de Ordu'da Yunanistan'da Selanik, Drama, Katerini ve Kilkis'te yapıldı.1924 Lozan Anlaşması sonrası iki devlet arasında ilk anlaşmalı insan değişimi eylemi olan mübadele sonunda 1 milyon 200 bin Anadolu Hristiyan'ı Yunanistan'a gönderilmiş , bunun karşılığında 350 bin Müslüman 'ye getirilmişti. Belgeselle mübadele, politik olmaktan çok insani açıdan ele alındı. Her iki halkın yaşadığı tarihi dramı analitik olarak konu alan belgesel, alanında ilk olma özelliği taşıyor. Etkinliğe ve Yunanistan'dan milletvekilleri, belediye başkanları, müzisyenler, tarihçiler ve fotoğrafçılar katılıyor. Yarın da devam edecek etkinlikte Vasilis Vetsos konser verecek. Grup Defne, Ege müziğinden seçki sunacak. Mübadillerin yemek kültürü, maniler ve müziği tanıtılacak.

93 YIL GEÇTİ UNUTULMADI
Cunda Koruma ve Kalkındırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ergun: Gidenlerin ve gelenlerin anısına, 93 yıl önce köklerinden sökülerek farklı dünyalarda yaşamaya zorlanan insanların hikayeleri için toplanıyoruz. Onların torunları ve çocukları ile buluşup, geçmiş acılardan, hüzünlerden birlikte mutlu olunabilecek bir dünya yaratılabileceğini göstermek istiyoruz. Zoraki ayrılık, Ege'nin öteki tarafında şarkılara konu oldu, bu tarafında aradan geçen yılların arkasına saklandı ama unutulmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeş Nereye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN