Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabuları yıkan efsane Albee öldü

Pulitzer ödüllü oyun yazarı Edward Albee, 88 yaşında hayatını kaybetti. Albee, Amerikan kültüründe bireysel ilişkiler eksenindeki yozlaşmayı cesur ve eleştirel bir dille eserlerine taşıdı

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Tabuları yıkan efsane Albee öldü
Amerikan sunun önde gelen yazarlarından Edward Albee önceki gün vefat etti. Albee'nin asistanı Jackob Holder tarafından yapılan açıklamada, Albee'nin 'nin New York eyaletine bağlı Montauk bölgesindeki evinde yaşamını yitirdiği duyuruldu. 2'nci Dünya Savaşı sonrası yozlaşan Amerikan kültürünü bireysel ilişkiler ekseninde eleştiren oyunlarıyla dönemin farklı seslerinden biri olan yazar, 1962'de yazdığı "Kim Korkar Hain Kurttan?" adlı eseriyle tüm dünyaya adını duyurdu. Sonrasında yazdığı "Deniz Manzarası", "Kılpayı" ve "Üç Uzun Kadın" adlı oyunlarıyla ABD'nin en prestijli ödüllerinden Pulitzer'e üç kez layık görülen yazarın karakterlerin derinliği, kurgusu ve üç perdelik yapısıyla dünyanın en iyi oyunlarından biri olarak kabul edilen "Kim Korkar Hain Kurttan" adlı oyununa ayrı bir pencere açmak gerekir. Albee'nin "Oyunun 35 yıldır süren başarısı bana kariyerimi istediğim gibi sürdürme özgürlüğünü sağladı" dediği oyun, Martha ve George adlı iki orta sınıf evli çiftin, evlerine davet ettikleri yeni evli çiftin üzerinden kendi evliliklerini sorguladıkları, çatışmalı aşk hikâyesini anlatır.

GÖRKEMLİ UYUMSUZ
'de sosyal medyada da Albee günün en çok konuşulan konularından biri oldu. Yazar yönetmen Özen Yula "Tiyatro yazarlarının piri, görkemli uyumsuz Edward Albee, dünyayı kalanlara bırakmış" diye yazdı. Oyuncu Mert Fırat, yazarın "Kestirmeyi bulmak için bazen uzun yoldan gitmek gerekir." Sözünü hatırlatarak, "Tabuların en tatlı zeki katiliydi" yorumunda bulundu.

TÜRKİYE'DE TEKİNDORLAR'LA ANILIYOR...
Dünyada defalarca sahnelenen "Kim Korkar Hain Kurttan?" adlı oyun, ülkemizde en son iki sezon önce oyuncu Zerrin Tekindor'un muhteşem performansıyla sahnelenmişti. Oğlu Hira Tekindor'un yönettiği oyunda deli dolu Martha karakterine hayat veren oyuncu; Afife Tiyatro Ödülleri'nden "En Başarılı Kadın Oyuncu" ödülünü almıştı. Oyunun 1987-1988 sezonunda sahnelenen 26 yıl önceki versiyonunda ise George karakterini Çetin Tekindor canlandırmış, Tekindor'a sahnede Ayten Gökçer eşlik etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabuları yıkan efsane Albee öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN