Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazar Karabağ dramını kitaplaştırdı

Azerbaycan Yazarlar Birliği üyesi  , kardeş ülke Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta şehit düşen Abdulmecid Ahundov’un hayatını “Savaşçı” isimli bir eserle kitaplaştırdı.

Giriş Tarihi: 28.10.2017 16:05 Güncelleme Tarihi: 28.10.2017 16:11 ABONE OL
Yazar Nigar İsmailkızı Karabağ dramını kitaplaştırdı

Bundan 25 yıl önce Azerbaycan'nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri yüzlerce Türkü katletti.

HAFIZALARDAN SİLİNMEYEN HOCALI KATLİAMI

336.Sovyet Mekanize Alayının da desteği ile Hocalı kasabasına giren Ermeniler kadın çocuk erkek ayrımı yapmadan işkenceye varan yöntemlerle eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirdiler. 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren SSCB'nin dağılma sürecine girmesi Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilimli bir süreci başlattı.

AZERİLERİN KATILMADIĞI REFERANDUMDA KARABAĞ RESMEN İŞGAL EDİLDİ

Bölgedeki gerilim 1988 yılında Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenilerin Azerbaycan'dan ayrılarak Ermenistan'a katılmak istemeleri ile arttı. Dağlık Karabağ Meclisi karar alarak Ermenistan'a bağlandığını ilan etti. Bu gelişme üzerine Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesinin özerk statüsünü kaldırdığını ve kendine bağladığı yönünde bir karar aldı. Karabağ özerk yönetiminin buna cevabı ise bağımsızlık referandumu oldu. Bölgede yaşayan Azerilerin katılmadığı referandumdan çıkan bağımsızlık kararının ardından 6 Ocak 1992'de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti resmen ilan edildi.

ATEŞKESE RAĞMEN SORUNA ÇÖZÜM BULUNAMADI. BM SESSİZ KALDI!

Hocalı'da yaşanan bu katliama Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler ciddi bir tepki göstermediler. Batılı ülkelerin bu tutumu ve Rus desteğiyle Ermeni kuvvetleri kısa bir süre içerisinde Dağlık Karabağ bölgesini ve bir kısım Azerbaycan topraklarını işgal etti. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki bu savaş 1994 yılına kadar devam etti. 1994 yılında iki taraf arasında ateşkes sağlandı. Ancak ateşkesin ardından başlayan barış görüşmelerinde herhangi bir sonuca ulaşılamadı.

NİSAN SAVAŞLARI KİTAP OLDU

Azerbaycan tarihine Nisan Savaşları olarak geçen bu karanlık günler Gazeteci-Yazar Nigar İsmayilkızı tarafından kitaplaştırıldı.

Kitapta Nisan ayında kahramancasına şehit olan Ebdülmecid Ahundov ve Azerbaycan halkına yapılan soykırım tarihe not düşülüyor. Kitapta Azerbaycan'dan, Türkiye'den ve İran'dan önemli isimlerle yapılan söyleşiler yeralıyor. Editörlüğü yazar Elçin Hüseyinbeyli tarafından yapılan kitabın Bakü'den sonra İstanbul'da da tanıtımı yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazar Nigar İsmailkızı Karabağ dramını kitaplaştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN