Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hisarcık’ta “Özgecan Aslan” Hutbesi

Giriş Tarihi: 20.2.2015 14:08
Hisarcık’ta “Özgecan Aslan” Hutbesi
’nın Hisarcık ilçesinde tüm camilerde okunan “Her Can Kutsal ve Dokunulmazdır“ konulu Cuma Hutbesinde hutbesinde Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesine de yer verildi.
Hayatta merhamete en layık olan varlığın yeryüzünün kıymetlisi insanoğlu olduğuna vurgu yapılan hutbede, “Yüce Allah’ın mükemmel biçimde yarattığı ve kendi ruhundan üflediği insan, bağrında taşıdığı ilâhî öz ile saygıya layık olandır. Rengi, dili, ırkı, cinsiyeti fark etmeksizin insan olmakla her türlü dokunulmazlık hakkına doğuştan kavuşandır. Canı özgedir; ırzı, şerefi, haysiyeti, onuru, namusu her türlü değerin üstündedir. Kendisi bile kendi canına kıyma, intihar ederek yaşamını sonlandırma hakkına sahip değildir. Hele bir başkası, hukukun ve ahlakın sınırlarını aşarak asla ona el uzatamaz. Öyle ki, bizim inancımıza göre bir insanı öldüren sanki bütün insanları öldürmüştür. Bir insanı yaşatan da sanki bütün insanları yaşatmıştır. Resul-i Ekrem’in (SAV) ifadesiyle, “Allah katında bütün dünyanın yok olması, bir Müslüman’ın öldürülmesinden daha hafif bir durumdur” denildi.
Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesine de değinilen hutbede, ”Ülkemiz bir hafta kadar önce acı bir hadiseyle sarsıldı. Hayatının baharında olan genç bir kızımız hunharca katledilirken, yüreklerimizi dağlarken, bir defa daha toplum olarak şiddeti daha ne kadar içimizde barındıracağımızı sordu. Bize “Merhamet toplumu olmanın, Peygamber ahlakıyla bezenmenin, hırsı, kini, öfkeyi yenmek için emek vermenin zamanı gelmedi mi?” dedi. Bize insanlığımızı hatırlattı. Aynaya bakmamızı, silkinip kendimize gelmemizi ve gittikçe büyüyen şiddet fırtınası karşısında yenik düşmeyen, şefkatli ve güçlü yürekler inşa etmemizi istedi. Bu vesileyle cinayetlere kurban verdiğimiz bütün yavrularımıza, kızlarımıza, kadınlarımıza, masum canlara Cenab-ı Hak’tan rahmetler diliyoruz. Bizleri de merhamet bilinciyle bir an önce uyandırması, milletimizin böyle elim hadiselere bir daha şahit olmaması için Yüce Rabbime dua ve niyaz ediyoruz” ifadelerine yer verildi. (MA-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hisarcık’ta “Özgecan Aslan” Hutbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN