Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kestel'in gülleri dünyayı süslüyor

Giriş Tarihi: 12.5.2013

Baba mesleği gülcülüğü geliştirerek Avrupa Kalite Ödülü kazanan Ekerler Roses'in sahibi Ahmet Eker, ürettiği güllerin yüzde 85'ini Mısır'dan Kore'ye kadar pek çok ülkeye ihraç ediyor

Bursalı girişimci Ahmet Eker, gül fidanı üretiminde öyle bir başarıya imza attı ki, Yalova ve Isparta'yı bile geride bıraktı. Ekerler Roses'ın sahibi olan Ahmet Eker 2000 yılında 800 bin adet olan gül üretimini birkaç yıl içinde 1.5 milyon adede yükseltti. Bin 500 metrekarelik alanda üretime başlayan Eker şimdi Kestel'deki 523 dönümlük arazisinde ürettiği güllerle 'Avrupa Kalite Ödülü'nü bile kazandı. Ailesinin gül sektöründe 80 yıldır varolduğunu belirten Ahmet Eker, "Alman kordes güllerinin Türkiye ve Bölge acentesiyiz. Bölge derken dünyayı 17'ye bölmüşler, dünyanın 17'de 1'i bizim elimizde" dedi. Üretimlerinin yüzde 84.6'sını ihraç ettiklerini belirten Eker, "Özellikle Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Ukrayna, Irak, Cezayir, Fas, Mısır ve son üç yıldır da çok ciddi rakamlarda Kore'ye gül yolluyoruz. Kore'de Türkleri çok sevdikleri için bazen bütün siparişlerini iptal edip Türkiye'nin ürettiği gülleri tercih ediyorlar" görüşünü dile getirdi. 2009, 2011 ve 2012'de Avrupa'dan 'En kaliteli üretici' belgesi aldıklarını belirten Eker "Avrupa'da gül kalitesine onay veren bir kurum bu sene 83 yeni çeşit gönderdi. Bunları test ediyoruz. Yenişehir'de 2 yıl kalıyor. Eğer Türkiye şartlarına uyum sağlarlarsa üretime alıyoruz" dedi.

800 ÇEŞİT GÜL ÜRETİYOR

Gül üretiminde Türkiye'nin tek entegre tesisi olduklarını belirten Eker, bu sektörde lisanslı üretim yapan firmasında 800 çeşit gül fidanı yetiştirdiklerini ifade etti. Eker, eksi 40 derece ve artı 50 dereceye kadar dayanıklı güller yetiştirdiklerini ayrıca 8 ay gibi uzun bir süre çiçek veren fidanlar ürettiklerini anlattı. Gül üretiminde rakipsiz olduklarını belirten Eker şöyle devam etti: "Yalova ve Isparta gibi gül üreten iller bizimle kıyaslanamaz bile. Çünkü biz bir defa çiçek veren bitki üretmiyoruz. 90 yıl ömrü olan, yılın 8 ayı çiçekli kalan gül fidanları üretiyoruz. Yani bu fidanlar öyle sıradan tarlalarda yetişmez. Egzoz gazına dayanıklı, sıfırın altındaki derecelerde bile canlı kalan güller üretiyoruz. Bu nedenle tüm iller peyzaj için bize geliyorlar." Bursa Valisi Şahabettin Harput da geçtiğimiz günlerde Ekerler Roses'ı ziyaret etti. Bursa'nın değerine değer katan bir tesiste olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Vali Harput "Burası dünyanın en büyük gül üretim merkezlerinden birisi. Burada üretilen güllerin dünyanın pekçok yerine ihraç edilmesiyle büyük bir gurur yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Ahmet Eker'in daha büyük başarılara imza atmasını ve Bursa'nın adını gül üretimiyle de duyurmasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kestel'in gülleri dünyayı süslüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN