Koruyucu aileyi Bursalılar sevdi

Giriş Tarihi: 11.8.2013

Her çocuğun bir aileye sahip olabilmesi için çalışmalar yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yıllardır uyguladığı koruyucu aile hizmet modeli Bursa'da çok ilgi görüyor

Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün yoğun çalışmaları neticesinde yuva ve yurtlarda kalan 103 çocuk, 87 koruyucu ailenin yanına yerleştirildi. Ailesinden yoksun kalan ya da farklı sosyal nedenlerle aileleri tarafından bakılamayan bu nedenle de yuva ile yurtlarda kalan çocuklar, koruyucu aile hizmeti sayesinde artık gönüllü ailelerin yanında kalıyor. Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, son dönemdeki çalışmaları ile şuana kadar 87 koruyucu ailenin yanına 103 çocuğu yerleştirmeyi başardı. Kardeş olan çocuklar mümkün olduğunca birbirinden ayrılmadan aynı aileye verilirken, hem çocukların hem de onları sahiplenen koruyucu aileler çok mutlu oluyor. Ortaya çıkan veriler incelendiğinde, koruyucu aile yanında bakılan çocukların kuruluşlarda bakılan çocuklara nispeten daha sağlıklı gelişim özellikleri gösterdikleri ve okul başarılarının daha yüksek olduğu göze çarpıyor.

MASRAFLARI BAKANLIKTAN
Çocuklar koruyucu ailenin yanına yerleştirildiklerinden sonra sosyal çalışma görevlileri sık sık koruyucu aileyi ziyaret ediyor. Görevliler aileye rehberlik ediliyor ve varsa sorunların giderilmesi için çalışıyor. Çocuğun ihtiyaçları için ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ailelere her ay 300 ile 550 TL arasında düzenli ödeme yapıyor. Ayrıca giyim, kırtasiye, eğitim vb. masraflar için de destek veriyor. Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü başka gönül elçilerine de kapılarını açmış durumda ve koruyucu aile olmak isteyen aileleri bekliyor. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduklarını belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sunay Özkul, "Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sürekli Türkiye'de ikamet eden, 25-65 yaşları arasındaki, en az ilkokul mezunu, düzenli gelire sahip çocuğun öz anne-babası ya da varisi olmayan herkes koruyucu aile olabilmek için başvuru yapabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruyucu aileyi Bursalılar sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN