Bor 'ilaç' olacak

Ülkenin önde gelen bor araştırmaları kurumlarından BOREN Enstitüsü ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa'nın bor madeninden ilaç yapılması konusunda ciddi adımlar atıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 22'inci Komite ve Kimya, Maden ve Malzeme Konseyi üyeleri, Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran başkanlığında, ülkenin önde gelen bor araştırmaları kurumlarından BOREN Enstitü'ye çıkarma yaptı. Ziyaret kapsamında BOREN üst düzey yetkilileriyle 'Bursa'nın bor madeninden ilaç yapması' konusunu konuşan 22'inci Komite üyeleri, "Bor madeninden ilaç yapılması konusunda ciddi adımlar attık" şeklinde konuştu.

BOR BİZİM İÇİN AVANTAJ

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO 22'inci Komite'nin bor madeniyle ilgili katma değeri yüksek bor ürünlerinin üretilmesi konusunda farkındalık yaratma ve üniversite sanayici işbirliğini artırmak amacıyla BOREN Enstitü Başkanı Dr. Şükrü Öztürk ve BOREN Ar-Ge Müdürü Dr. İbrahim Yaşar'la gerçekleştirilen arama toplantısının Bursa'ya önemli katkıları olacağını kaydetti. Dünya bor rezervlerinin yüzde 72,5'inin Türkiye sınırları içinde olduğunu ve ülkemizin 2.5 milyar dolarlık dünya bor pazarının yüzde 40'ına hakim olduğunun altını çizen Duran, "Dünyadaki bor pazarına baktığımızda, diğer bor rezervi sahibi ülkelerin hiçbirinin rezervi bilinen bor rezervlerinin yüzde 10'undan fazla değil. Bu bizim için bir avantaj. Aynı zamanda bizim haricimizde dünyada hiçbir bor madeni sahibi ülke, büyük maliyet avantajı sağlayan açık madencilikle üretim gerçekleştirememektedir. Biz de 22'inci komite olarak bor madeninin katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde kullanılması için girişimlerimize devam ediyoruz" dedi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran'ın verdiği bilgiye göre, bor ürünlerini tüketen sektörler açısından yüzde 54 ile cam sektörü başta geliyor. BOREN Enstitü, bugüne kadar 342 projenin 172'sini desteklemiş, bunların 120'si tamamlanmış ve 22 de patent başvurusu yapılmış durumda. Enstitü, gelen projelerin değerlendirilmesinde, herhangi bir teknolojik çözümde yaygın ve etkin bir bor kullanımını içerip içermediği ve bora dayalı rekabet alanı oluşturma kriterlerine dikkat ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bor 'ilaç' olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN