Bursa'nın kadın yüzleri

Güney Özklınç, Deniz Dalkılınç ve Ceyhun İrgil, kapsamlı araştırmaların ardından kente damgasını vuran kadınların portrelerini 'Bursa'nın Kadın Yüzü' kitabıyla okurlarla buluşturdu

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Bursa'ya katkısı dokunan kadınların fotoğraflı yaşam öykülerinin anlatıldığı kitap 'Bursa'nın Kadın Yüzü' 143 kadının başarı hikâyesini anlatırken, elde edilecek gelirle de kanserli kadınlara destek olacak. Güney Özklınç, Deniz Dalkılınç ve Ceyhun İrgil'in hazırladığı kitapta birçok kadınla söyleşiler de yayınlanıyor. Güney Özklınç, Bursa için ilk kez bu kadar kapsamlı bir portre kitabı hazırladıklarını belirtti. Özklınç, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde İstanbul'da, Kadın Kütüphanesi'nde kadın okurlarla bir araya geleceklerini söyledi. Bursa'ya, kültür, sanat, edebiyat, müzik, tiyatro ve politikada katkı sağlayan kadınlardan bazıları şöyle:

BEHİCE BORAN

Behice (Sadık) Boran Hatko, 1 Mayıs 1910'da Tatar asıllı ve orta sınıftan bir ailenin çocuğu olarak Bursa'da doğdu. Boran, doğumunu 1 Mayıs olarak kabul eder. Behice Boran'ın babası Bursa'da tahıl ticareti yapmaktadır. Annesi de babası da okuryazardır dönemin ilerisin de olup yurtseverlerdirler. Aile çocukların okumasına önem verir. Boran, ilkokul üçe kadar Bursa'da okur, Yunanlılar Bursa'ya girince İstanbul'a göçerler.

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ

20 Haziran 1914'te Bursa'da doğdu. Sümerolog, uluslararası üne sahip müzecidir. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sonrasında Bursa'ya göçen ailenin çocuğudur.

MÜRÜVVET YENER

Bursa'nın iyiliksever insanı, yargıcı Mürüvvet Yener 1949'da Bursa'ya Asliye Hukuk Yargıçlığı'na atandı. 1976'da emekliye ayrıldı. Hayatını yaşamını kimsesiz ve yoksul kız çocuklarına adadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın kadın yüzleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN