Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayılara bu kış uyku haram oldu

Türkiye'de hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi erken açan çiçekler kadar hayvanların da kafasını karıştırdı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ndeki 3 ayı bu yıl kış uykusuna yatamadı

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde bulunan 'Pamuk', 'Obur', ve 'Minnoş' adlı 3 boz ayı sıcaklığın keyfini çıkarıyor. Doğada 3 ile 7 aya yayılmış bir dönemi uyku halinde geçiren, mevsime göre kasımaralık aylarında uykuya yatıp mart ile nisan arasında uyanan ayılar, hayvanat bahçesindeki konfor ve sıcaklıktan dolayı kış uykusunu unuttu. Günde 2 öğün yemek yiyen ayılar, ayrıca suya girerek sıcaklığın keyfini çıkarıyor. Hayvanat bahçesini ziyaret eden vatandaşlar da ayılara yoğun ilgi gösteriyor. Ayıların fotoğraflarını çeken vatandaşlar, çocuklarıyla eğlenceli bir gün geçiriyor.

KAFALARI KARIŞIK

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde görevli veteriner hekim Dr. Hatice Karakuzulu, "Bizim hayvanlar Avrupa veya farklı bir bölgedeki hayvanat bahçesinde üreyenlerden getiriliyor. Doğada hayvanlar ölmeden o süreyi atlatabilmek için kış uykusuna yatıyorlar ama hayvanat bahçesinde dönüşümlü olarak 3-5 gün doğal içgüdülerini yaşasınlar diye uyumalarına müsaade ediyoruz. Şu anda 3 tane ayımız var. Bunlardan 1 tanesi yatıyor. Birkaç gün yattıktan sonra dışarıya çıkıyor ve besin ihtiyacını karşılıyor. Buna karşılık 2 ayı daha hareketli" dedi. Ayıların bu yıl mevsimsel olarak daha fazla etkilendiklerini ifade eden Karakuzulu, "Kış dönemindeyken hareketleri biraz daha ağırlaşıyordu. Hava soğuk olsa ayılar ayaklarını suya bile sokmazdı. Şimdi kafaları karışık. Sanırım bahara girdiklerini düşünüyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayılara bu kış uyku haram oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN