İnegöl'de korkutan deprem gerçeği

İnegöl'de 30 yıl içinde yüzde 97 ihtimalle, 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir. Ancak ilçede 4 bin 400 yapının elle dökülen betonla imal edildiği için incelenmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Deprem Araştırma Dairesi Başkanlığı'nın açıkladığı Bursa ilinin deprem haritasında, 2'nci deprem kuşağında yer alan İnegöl'ün deprem gerçeğini İnşaat Yüksek Mühendisi olan Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Özgür Öztürk gözler önüne serdi. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki Gölcük depreminde 40 bin civarında can kaybının yaşandığını belirten Özgür Öztürk, "Depremde milletçe adeta derin bir uykudan uyanmıştık. Sonra deprem konusu yavaş yavaş ülke gündeminden düşüverdi. Yıllar sonra 2011'de meydana gelen Erciş depremiyle yeniden depremi hatırladık. Şimdi ise depremin gündemde olduğu söylenemez" dedi.

ELLE DÖKÜLEN BETON RİSKİ

Depreme dayanıklı bir yapının inşasının şu anki imkânlarla zor bir iş olmadığını bildiren Özgür Öztürk: "Ülkemizde 1999 depremi öncesinde yapılan binalar dahil ciddi mühendislik hizmeti almış yapılarda büyük sıkıntılar olacağını zannetmiyorum. Türkiye'de ana mesele şuan hazır beton kullanılmayarak yapılan binaların durumudur. İnegöl'de 4 bin 400 civarında yapı elle dökülen betonla imal edildiği için öncelikle bu yapıların incelenmesi gerekiyor."

ZEMİNDE SIVILAŞIYOR
İnegöl' de bölge bölge zemin durumunun değiştiğini aktaran Öztürk: "Şehir merkezi ve kısmen Akhisar'da yer altı suyu seviyesi 5 metrenin altında olduğu için bazı kriterlere göre muhtemel büyük ve uzun süreli bir depremde zeminde sıvılaşma potansiyeli var. Ancak sıvılaşma can kaybından ziyade maddi hasara yol açabilir. Bu tip hasarların önüne zeminde iyileştirme yapılarak geçilebilir ancak çok maliyetli bir iş olduğu için İnegöl'de ancak çok katlı bir yapılaşmaya geçilirse rantabl olabilir. Çok katlı yapılaşmaya geçmeden önce de altyapı sıkıntılarından tamamen kurtulmalı ve zemin iyileştirme konusunun gündemimizde muhakkak olması gerekir. Şahsi görüşüm asıl tehlike zamanla korozyona uğramış çok katlı eski yapılardadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnegöl'de korkutan deprem gerçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN