Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya festivallerinin vazgeçilmezi oldular

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Dünyanın en eski ordu bandolarından biri olan ve mehter geleneğini sürdüren Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Ekibi, bir yılda 8 ülke dolaşarak 60 bin kilometre yolculuk yaptı

Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Ekibi dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen etkinliklerin aranan yıldızı oldu. Ekip son bir yılda 8 ülke dolaşarak 60 bin kilometre yolculuk yaptı. Çin'den İngiltere'ye pek çok ülkedeki etkinlikte boy gösteren Bursa Mehter Takımı, dünyanın dört bir yanından gelen davetlere yetişemiyor. 1326'da Bursa'nın fethi ile kurulan Bursa Mehterhanesi 1826'da Yeniçeriliğin kaldırılışıyla beraber kapatılmıştı. Mehter Takımı Bursa'da yeniden 1963'te Muharip Gaziler Cemiyeti Bursa Şubesi Başkanı Emekli General Ömer Sürel'in önderliğinde kuruldu. Fakat bu oluşum fazla ömürlü olamadı. Son olarak 1991'de Bursa'da sanayici ve işadamlarının desteği ile Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği kurulunca mehter geleneği yeniden başlamış oldu.

12 EYLÜL'DE YASAKLANDI

Uzun yıllar Bursa ve çevresinde konserler veren ekibin faaliyetleri 12 Eylül sonrası tüm Türkiye'deki mehter takımlarının yasaklanmasıyla kesintiye uğradı. 10 yıllık yasak süresince mehter müziğini sadece Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki ekip sürdürürken, Bursa Mehter Takımı 1991'de mehtere gönül verenlerin girişimiyle yeniden hayat buldu. Takım 2003'te mevcut Başkan Mesut Özkeser'in yönetime gelmesiyle yeni bir ivme kazandı. Özkeser, internetten de faydalanarak askeri bando festivalleri düzenleyen ülkelerle temasa geçti. 1999'dan 2005'e kadar sadece 3 ülkeye gidebilen ekip, Özkeser'in festivallere gönderdiği tanıtım yazıları sayesinde 6 yılda 35 ülkeye giderek konserler verdi. Bu yıl Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa'daki festivallere katılan Bursa Mehter Takımı, 20-28 Ekim tarihleri arasında Çin'in Nanchang kentinde düzenlenen Askeri Bandolar Festivali'nde gösteri yaptı. Mehter takımı 1 yılda 8 ülke dolaşarak 60 bin kilometre yol katetti. Davet edildikleri ülkelerde büyük bir ilgi gördüklerini belirten Özkeser "Her gittiğimiz ülkeden ertesi yıl için davet alıyoruz. Dünyanın en eski askeri bandosu olduğumuz artık herkes tarafından biliniyor. Mesela İtalya'da, İstiklal Marşı ile karşılandık. Çin'de kortej yürüyüşü ve konserimizi 100 binin üzerinde insan izledi. Çinliler bizimle fotoğraf çektirmek için yarışa girdiler. Eskiden sadece Avrupa'daki Türk günlerine davet edilirdik. Şimdi çok ünlü festivallerden davet alıyoruz" dedi. Son olarak Türkiye'yi temsil etmek üzere Londra'ya gittiklerini belirten Özkeser 50 bin kişinin katıldığı festivale damga vurduklarını, gelecek yıl için de davet aldıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya festivallerinin vazgeçilmezi oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN