Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhsaniyeliler için ipek böceği 'ekmek' demek

İpek böcekçiliğiyle uğraşılan İnegöl'ün İhsaniye Mahallesi damızlık üretimiyle öne çıktı. Muhtar Çiçek "4 nüfuslu bir aile 100 kilo koza üretebiliyor. Bu da 40 günde 5 bin lira civarında kazançtır" dedi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, damızlık ipek böcekçiliğinin yoğun olarak yapıldığı İhsaniye Mahallesi'nde yaşayan aileler, kazancı yüksek olan bu iş sayesinde ortalama 40 günde 5 bin 500'er lira gelir elde edebiliyor. Mahalle muhtarı Hayati Çiçek, 100 yılı aşkın bir süredir mahallelerinde ipek böceği yetiştirildiğini, son 25 yıldır da damızlık üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. Türkiye'de damızlık ipek böceği yetiştirilen 4 mahalle bulunduğunu belirten Çiçek, "Kozalarımız son aşamasına geldi. Yaklaşık 40 günde koza oldular. Bunları topladıktan sonra Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine (Kozabirlik) teslim edeceğiz" dedi. Çiçek, tohumların mayıs ayı ortalarında Kozabirlik tarafından üreticilere teslim edildiğini, haziran sonuna kadar ise toplandığını dile getirdi. Bir paket ipek böceğinden 30-35 kilogram koza elde edildiği bilgisini veren Çiçek, "4 nüfuslu bir aile yaklaşık 100 kilogram civarında koza üretebiliyor. Bu sene bildiğimiz kadarıyla 50-55 lira gibi kilogram birim fiyatı var. 100 kilogramlık üretimde üreticimiz 40-45 günde yaklaşık 5 bin 500 lira civarında kazanç elde edebiliyor" ifadesini kullandı.

HER ALANDA KULLANILIYOR
Çiçek, Osmanlı döneminde üretilen ipeklerin özellikle padişah kaftanlarında kullanıldığını aktardı. Bu malzemenin saraylarda süs eşyalarında da kullanıldığına işaret eden Çiçek, "Günümüzün şartlarında ipek halı, süs eşyalarında, ev işlerinde, ameliyat ipliklerinde ve her türlü alanlarda kullanılabiliyor. Çok yumuşak bir madde olduğu için kolay boyanabiliyor. İşçiliği güzel, rahat işlenebiliyor" diye konuştu.

BİR BÖCEKTEN BİN 200 METRE HAM İPEK
İpek böcekçiliği sürecine değinen İhsaniye muhtarı Hayati Çiçek, bu işin Kozabirlik gözetiminde yapıldığını anlattı. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: "O küçük larvalar, çok ince ve hassas bir çalışma sonucunda dut yapraklarının kıyılmasıyla ufak ufak aşamalarla koza üretecek pozisyona kadar getirilmiş oluyor. Bu arada da böceğimiz 4 kez uyumuş oluyor. Her uyku evresi de bir yaşa tekabül ediyor. Dördüncü uykundan kalktıktan sonra bir hafta 10 gün sürekli yeme halindeler. Yeme pozisyonu bittikten sonra kendiliğinden koza örmeye başlıyorlar. Bir böceğin ürettiği kozadan yaklaşık bin 200 metre ham ipek elde edilebiliyor. İpek böceği üretilen kozalar için kaynar kazanlarda haşlanarak ipek çekiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhsaniyeliler için ipek böceği 'ekmek' demek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN