Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef 2026 olimpiyatları

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe "Uludağ'ı yeniden bir spor merkezi haline dönüştüreceğiz. Yeni düzenlemeyle geliri 3-4 kat artırıp, 2026 kış olimpiyatlarını da almayı hedefliyoruz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Hedef 2026 olimpiyatları
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ'ın şu ana kadar doğru kullanılmayan tüm değerlerini yerli ve yabancı turistlerin kullanımına açmak için çalışmalarını son hızla sürdürdüklerini ifade etti. Altepe "Uludağ gibi önemli bir değerin şimdiye kadar etkin bir biçimde kullanılmaması hataydı zaten. Çünkü bu bölge çok ciddi turistik potansiyeli olan ve önemli gelir sağlayan bir bölge. Hazırladığımız projelerle Uludağ'ın kapasitesini 3-4 kat artırmayı planlıyoruz. Yaz başına kadar Uludağ'ın kullanılabilir tüm alanları yepyeni tesislerle halkın hizmetine girmiş olacak" dedi. Uludağ'ın çok özellikli bir dağ olduğunu ifade eden Altepe, "Uludağ, ruhaniyeti olan bir keşiş dağı. 100'ün üzerinde manastırın olduğu bir dağ. Uludağ'da 7 krater gölümüz var. Yüzlerce destinasyonu olan bir dağ. Yürüyüş yapılacak o kadar çok yer var ki, bunu en iyi şekilde değerlendirmek lazım" diye konuştu.

EN ÇOK RUS GELİYOR

Altepe, Uludağ'a yoğun bir talep olduğunu kaydederek şöyle devam etti: "Dünyanın her yerinden buraya turist gelir. Yurt içinden en çok İstanbul'dan tatilciler geliyor. Yurtdışından ise en çok Rusya'dan turistler geliyor. Bursa'da Arap turist güçleniyor. Uludağ da bundan payını alıyor. Uludağ'ın artık tüm yetkileri Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Buranın daha da güzel olabilmesi için çalışmalarımızı başlattık. Alt yapı sorunlarını aşmak için önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz."

2026'YA GÖZ DİKTİ

Uludağ'ın 4 mevsim kullanılması için yetki devrini aldıktan sonra projelere başladıklarını anlatan Altepe, "Burada 10 binin üzerinde yatak kapasitesi var. Bu alanlar komple milli park bölgesi. Şu anda Uludağ, kış sporlarının merkezi olarak görünüyor. Sadece yılda 3 ay Uludağ kullanılıyor. Bu sayede oteller de atıl vaziyette olmaktan kurtuldu" dedi. Kayak merkezinin oteller bölgesinde konuşlandırılması nedeniyle Uludağ'ın bir spor merkezinden çok bir eğlence merkezi haline dönüştüğünü söyleyen Altepe "Şimdi biz Uludağ'ı yeniden bir spor merkezine dönüştürmek için çabalıyoruz. Yeni kayak alanları açmak için çalışıyoruz. 2026 Kış Olimpiyatları'nı almaya çalışıyoruz. Günü dolan otellere yeni alanlardan yer tahsis edilirse bu oteller yerlerini yenilemeye hazır zaten. Bu yeni düzenlemelerle Uludağ'ın geliri 3 kat artar" diye konuştu. Yapılan yeni düzenlemelerle Bursalının Uludağ'da kalmasına hiç gerek olmadan Uludağ'ı kullanabileceğini belirten Altepe, "Yerli ve yabancı tüm turistler çok yakında 22 dakikalık keyifli bir yolculukla kayak merkezinin ortasına gelebilecek. Yılbaşından itibaren Bursa merkezden kayak merkezine ulaşım sağlanacak. Günübirlik tesisler, yeni kayak pistleri otoparklar ve oradaki tesisler çoğaldıkça teleferik de 12 ay gece gündüz çalışacak" görüşünü dile getirdi.

'KAPASİTE 12 KAT ARTTI'
Başkan Altepe, Uludağ'ın neredeyse tamamının milli park olması nedeniyle hazırlanan projelerin son derece yavaş ilerlediğini, onayların alınmasının zaman aldığını belirtti. Altepe "Teleferik tamamen sökülüp yenilendi. İlave olarak 4 bin 500 metre oteller hattında çalışacak bir ek yapıldı. Bir ay sonra o da çalışmaya başlayacak. Bununla birlikte dünyanın en uzun yani 9 kilometrelik teleferik hattına sahip il olacağız" dedi. Altepe "4 ayda teleferik 450 bin yolcu taşıdı yıllık hedefimiz 300 bindi. Şimdi de bakıyoruz ki oteller bölgesine bir bu kadar insan gidiyor? Bunu da büyük bir ihtimalle teleferikle taşıyacağız. Eksikleri artık adım adım tamamlıyoruz. Teleferiğin şu anki hali bile Bursa'ya önemli bir turistik katkı yaptı. Teleferiğin taşıma kapasitesi 12 kat arttı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef 2026 olimpiyatları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN