Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Usta sanatçıya 'dan vefa

Keles'te doğan Müzeyyen Senar'ın vefatının ardından sanatçının anısına Kent Müzesi'nde sergi açıldı. Sergide usta sanatçıya ait sahne kostümleri ve orijinal taş plaklar büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Usta sanatçıya Bursa'dan vefa
lılar, Keles doğumlu olan usta sanatçı Müzeyyen Senar'ı unutmadı. Senar'ın vefatının ardından Kent Müzesi'nde açılan sergi, çok sayıda sanatsever tarafından ziyaret edildi. Senar'ın dualarla anıldığı serginin açılışını, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursaspor Kulübü Başkanı Recep Bölükbaşı ile Türk Sanat Müziği'nin usta sanatçıları Erdinç Çelikkol ve Kutlu Payaslı yaptı.

"ÖRNEK BİR SANATÇIYDI"
Bursa'nın bir 'sanat şehri' olduğunu söyleyen Başkan Altepe, usta sanatçı Müzeyyen Senar'ın anısına hazırlanan sergide, sanatçıya ait sahne kostümleri, ayakkabısı, orijinal taş plaklarının sergilendiğini söyledi. Başkan Altepe sergide sanatçının el yazısı ile Kelesli olduğunu ve kostümlerinden birini Bursa Kent Müzesi'ne bağışladığını belirten belgesi ve fotoğraflarının yer aldığını anlattı. Başkan Altepe, karakteriyle de örnek bir sanatçı olan Senar'ın Türk Sanat Müziği'ne ciddi katkılar sağladığını ifade ederek şöyle konuştu: "Unutulmaz sanatçı Müzeyyen Senar, Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Gököz köyünde 1918'de doğmuştur. 97 yıllık hayatı, Türk Müziği ile iç içe geçen değerli sanatçı, her zaman Bursalı olduğunu da dile getirmiştir. Değerli sanatçılarımıza Bursa olarak sahip çıkmak görevimizdir. Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin değerlerinden biri olan bu ünlü sesin hatıralarını Bursa Kent Müzesi'nde ziyarete açıyoruz." Usta sanatçılar Çelikkol ile Payaslı da Müzeyyen Senar ile ilgili anılarını sergiyi ziyaret eden konuklarla paylaştı.

SERGİDE HAYAT HİKÂYESİ DE ANLATILIYOR
Devlet sanatçısı unvanına sahip olan Senar anısına hazırlanan sergide, 2004'te Kent Müzesi'nin açılışında bağışlanan kostümleri yer alıyor. İki kostümden biri bizzat Müzeyyen Senar tarafından müzeye bağışlanmıştı. Bir diğer kostüm ise Sezen Aksu aracılığıyla Kent Müzesi'ne ulaştırıldı. Bu kostümler, sanatçının özellikle devlet erkanına verdiği konserlerde kullandığı kostümler olması bakımından önem taşıyor. Sergide sanatçının hayat hikayesini yansıtan fotobloklar da yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usta sanatçıya Bursa'dan vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN