150 milyon yıllık efsane Apollo

Giriş Tarihi: 2.8.2015
150 milyon yıllık efsane Apollo

Tüm dünyanın peşinde olduğu 150 milyon yıllık Apollo kelebeğinin nesli tükeniyor. Fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan, Uludağ'da sadece temmuz ve ağustosta görülebilen bu güzelliğin peşine düştü

Uludağ'da özellikle Aras Vadisi ile Kar Çukuru arasındaki alanlarda beyaz üzerine kırmızı benekleri ile dikkat çeken Apollo, göz alıcı güzelliği ile gören herkesi kendisine hayran bırakıyor. Sadece yaz aylarında Uludağ'ın zirvesinde görülebilen nadide kelebekleri ölümsüzleştirmek isteyen fotoğraf sanatçıları birbiriyle yarışıyor. Ancak temmuz ve ağustos aylarında görülebilen Türkiye'nin "en büyük" kelebeği Apollo nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için sahiplenmeyi ve korunmayı bekliyor.

KELEBEĞİN PEŞİNDE

Uludağ'ın gizli kalan güzelliklerini ortaya çıkarmak için Uludağ Soğukpınar mevkisinde kamp kuran fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan, makro olarak görüntülediği Apollo kelebeğinin tüm güzelliklerini yeniden gözler önüne serdi. Kelebeklerin yapılarının yeryüzünde karşılaştıkları her türlü sorunu çözebilecek düzeyde olduğunu belirten Turhan "Çöllerde bulutlar gibi dolaşır, sularda yüzebilir, karanlık mağara kovuklarında yaşayabilirler. Dünyanın en yüksek dağlarında, tropikal ormanlarda, petrol birikintilerinde, yanardağ ağızlarında hatta kutuplarda bile dolaşırlar. 170 bin civarında türü olmasına rağmen hepsi ayrı birer doğa harikasıdır. Bakmaya doyamazsınız. Dünyada o kadar çok kelebek vardır ki her bir insana bir milyon kelebek düşer" dedi.

BİRKAÇ GÜNLÜK BİR ÖMÜR

Uludağ'ın hem bitki hem de hayvan çeşitliliği açısından Bursalılar için bulunmaz bir cennet olduğunu ifade eden Turhan şöyle devam etti: "Apollo kelebeğinin ömrü tıpkı diğer kelebekler gibi kısa ama bu çok değerli tür koruma altına alınmazsa türünün de ömrü kısa olacak. Aslında Apollo kelebeğinin yok olması demek, bu alanların yok olması ve bununla beraber bu bölgelerdeki diğer canlıların da yok olması anlamına geliyor. Küresel iklim değişimine ve asit yağmurlarına da maruz kalan bu kelebeklerin bir an önce korunma altına alınması ise şart."

12 SANTİM OLABİLİYOR

Apollo kelebeği bilimsel dilde Parnassius Apollo olarak biliniyor. Papilionidae familyasından bir kelebek çeşidi. 1000 ila 2000 metre arasındaki dağlarda yaşadığı biliniyor. Özellikle böcek koleksiyoncuları ve küresel ısınmanın yarattığı süreçler nedeniyle sayıları giderek azalıyor. Türkiye'de Uludağ'da yaşayan bu kelebek türü, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde de tehlike altında. İsveç ve Finlandiya'da ise sayıları hızla azalıyor. Uludağ'ın koca kanatlı Apollo Kelebeği 360 günde gelişimini tamamlıyor. 5 gün civarında ise uçuşa geçiyor. 12 cm'e bile ulaşıyorlar. Ölmeden önce Sedum isimli bitkilere eşit aralıklarla 100 civarında yumurta bırakıyorlar ve bu dünyadan ayrılıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
150 milyon yıllık efsane Apollo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN