Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı'ndan dâhi çocuğa piyano

Suriye'den kaçıp ailesiyle Bursa'ya gelen ve 'müzik dehası' olduğu ortaya çıkan 17 yaşındaki Tambi Cimuk'a Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından piyano hediye edildi. Genç müzisyen "Bana verilen destek boşa gitmeyecek. Bunun için çalışıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Cumhurbaşkanı'ndan dâhi çocuğa piyano
Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan Tambi Cimuk, 3 yıl önce ülkesindeki savaştan kaçarak 4 kişilik ailesiyle Bursa'ya geldi. Kafkas gecelerinde akordeon çalan Tambi'nin müzik dehası olduğu, piyano eğitim almak için başvurduğu Bursa'daki Akademix Güzel Sanatlar Merkezi'nde ortaya çıktı. Tambi'yi dinleyen New York Konservatuvarı Piyano Bölüm Başkanı Tamara Poddubnaya, onu 'İnanılmaz bir yetenek' olarak tanımladı. New York Konservatuvarı'na kabul edilmek amacıyla uluslararası yarışmalara hazırlanan Tambi'nin pasaport sorunu yaşaması üzerine geçtiğimiz 8 Aralık'ta Bakanlar Kurulu kararıyla kendisi Türk vatandaşlığına alındı. Haberi Tambi'ye telefonla bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yarışmadan dereceyle dönen genç yeteneği Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na da davet etti. Geçen bir yıl ABD, Rusya, Bulgaristan, İspanya, İsveç ve Almanya'daki yarışmalara katıldığını söyleyen Tambi, toplam 7 yarışmanın 5'inde birincilik, 1 ikincilik ve 1 de beşincilik aldığını belirterek, öğretmeni ve ailesinin desteğiyle kendisinin çok şey kazandığını söyledi.

BİRET VE SAY'IN İZİNDE
Tambi Cimuk, "Şansım olursa ileride Long Island Conservatory'de eğitimim görmek istiyorum. Mezun olduktan sonra uluslararası piyanist olarak ülkemi, Türkiye'yi temsil etmek istiyorum. Klasik müzik ve klasik sanat açısından İdil Biret, Fazıl Say gibi Türkiye'yi dünyaya müzikle tanıtmak istiyorum. Türkiye hükümeti ve halkı, beni ve ailemi çok destekledi. Türkiye'nin bana yaptığı bu güzel işler karşısında çok çalışmam lazım. Umarım bana verilen destek boşa gitmeyecek. Bunun için çok çalışıyorum" diye konuştu. Genç müzisyen, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nca düzenlenen 'Ekonomiye Değer Katanlar' ödül töreninde de mini bir konser verdi. Konser öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tambi'ye BTSO ve Bursa Valiliği tarafından alınan piyanoyu hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı'ndan dâhi çocuğa piyano
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN