Sabah Memurlar: memuru aylıksız izinde avukatlık stajı yapabilir mi?

memuru iseniz ve hukuk fakültesini bitirmişseniz avukatlık stajını alarak yapabilir misiniz? İşte merak ettikleriniz sorular ve cevapları...

Giriş Tarihi: 17.4.2019 16:31
Sabah Memurlar: Devlet memuru aylıksız izinde avukatlık stajı yapabilir mi?

19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun "Avukatlıkla birleşemiyen işler" başlıklı 11 inci maddesinde, "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez." hükmü, aynı Kanunun 15 inci maddesinin birinci fıkrasında ise, "Avukatlık stajı bir yıldır. Stajın bu kısmında yer alan hükümler uyarınca ilk altı ayı mahkemelerde ve kalan altı ayı da en az beş yıl kıdemi olan (bu beş yıllık kıdem hesabına Kanunun 4 üncü maddesinde yazılı hizmette geçen süreler de dahildir.) bir avukat yanında yapılır." hükmü bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin "Ortak Hükümler" bölümümün (A) fıkrasının birinci bendinde, "Avukatlık stajını açıkta iken yapanlara iki, memuriyette iken yapanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır." hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 30/01/2014 tarihli ve E:2010/3468, K:2014/124 sayılı kararında, aylıksız izinde olan memurun yaptığı avukatlık stajının, "avukatlık mesleği ile birleşemeyen bir işle uğraşmak" kapsamına girmediğine hükmedilmiştir.

SONUÇ

Bu itibarla ; Devlet memurlarının aylıksız izinde iken avukatlık stajı yapabilmesi mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar: Devlet memuru aylıksız izinde avukatlık stajı yapabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN