nedir, ne iş yapar? Sağlık Bakanlığı kapsamıda yapılan sosyal çalışmacı alım şartları nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından Corona virüsüne karşı gösterilen mücadele kapsamında Bakanlık bünyesine yapılacağı duyurulmuştu. Dün yayımlanan kılavuzlar ile 18 bin sağlık personeli ve 14 bin sürekli işçi alımı için başvuru süreçlerini, şartlarını, kadroları ve kontenjan dağılımı içeren kılavuzlar yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda aynı zamanda illere göre dağılımı da yer alıyor. Bakanlık bünyesine pozisyonunda alım yapılacağının duyurulmasıyla birlikte milyonlarca aday tarafından sosyal çalışmacı nedir, ne iş yapar? Sosyal çalışmacı alım şartları nelerdir? Sorularının yanıtları araştırılmaya başlandı. İşte detaylar…

Giriş Tarihi: 27.3.2020 09:46 Güncelleme Tarihi: 27.3.2020 09:46 ABONE OL
Sosyal çalışmacı nedir, ne iş yapar? Sağlık Bakanlığı personel alımı kapsamıda yapılan sosyal çalışmacı alım şartları nelerdir?

Sosyal rahatlık ve toplumun hayat kalitesinin yükseltilmesi ile görevli olan sosyal çalışmacılar, kontroller dışında büyüyen problemlerin giderilmesinde etkilidir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde sosyal çalışmacı alımı yapılacağının duyurulmasıyla birlikte bu mesleğe ilişkin detaylar merak konusu oldu. Sosyal çalışmacı nedir, ne iş yapar? Bakanlık tarafından yayımlanan kılavuz doğrultusunda İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek başvurulardan önce, başvuru yapılacak kadro ve ilgili kadroya dair şartlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Peki sosyal çalışmacı alım şartları nelerdir? Kimler sosyal çalışmacı olabilir.

SOSYAL ÇALIŞMACI NEDİR?

Sosyal çalışmacı, kişilerin, toplumların ve ailelerin yaşadığı çevre şartlarında, kontrolleri haricinde büyüyen problemlerin giderilmesi ve engellenmesi, maddi olmayan ve olan gereksinimlerin göğüslenmesini, sosyal rahatlığın ve hayat kalitesinin tedavi etmeyi amaçlayan, rekabeti yüksek aktif mesleğe denmektedir. Sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın bilimsel muhtevalı bir oryantasyonudur. Bu konuda, halkın insafı olarak muhtaçlık ve problemler yaşayan kişiler, aile ya da toplumların hayattaki fonksiyonellerini rahatlatmayı ve gelişimi yükseltmeye çalışmaktadır.

Devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışma fırsatı bulan sosyal çalışmacılar, bazı devlet kurum ve kuruluşlarında Sağlık Hizmetleri kategorisinde Sosyal Çalışmacı şeklinde kadrolara girerek hizmet alıp görev alabilmektedir. Sosyal Hizmetler Yüksekokulu okuyan sosyal çalışmacılar mezun olduktan sonra unvanı kazanır ve hizmet verdikleri kuruluşların hizmeti bölgesi ile bağlantılı olarak, korunmaya muhtaç kişiler, yoksul, yaşlı, hasta, işsiz, engelli, suçlu ve bu tarz kişilerin problemlerinin çözümüne karşılık hizmetlerini yerine getirmekle yükümlüdürler.

SOSYAL ÇALIŞMACI ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuz doğrultusunda sosyal çalışmacı alım şartları hakkında aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bilgi sahibi olabilir.

Sağlık Bakanlığı 18 bin personel alımı başvuru şartları

Sağlık Bakanlığı 14 bin işçi alımı başvuru şartları

SOSYAL ÇALIŞMACI NE İŞ YAPAR?

Sosyal çalışmacı, kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda sorun içerisinde yaşayan, grup, kişi ya da topluluklara problemlerini önce tanımakta ve daha sonra çözüm için çeşitli çözümler bulan kişilerdir. Bu kişiler, problemi olan kişi ve grupların problemlerini edindikleri bilgi, beceri ve olanaklarına göre kullanır ve etraftaki bulunan fırsatları faydalanma ve araştırma hususlarında yardıma muhtaç olan kişilere yardım eder.

Sosyal çalışmacı olan kişilerin görevleri:

Her türlü maddi fakirlik içerisinde yaşayan yaşlı insanları huzur evlerine yerleştirirler. Burada bakımlarını en iyi şekilde alınması için gerekli bütün işlemleri ve çalışmaları yaparlar.

Kimsesiz olan kişileri ve özellikle çocukları, koruyucu birer aile bulur ya da devletin özel olarak yetiştirme yurtlarına yönlendirerek daha iyi yetişmesini sağlamaktadırlar. Bu durumları yaparken durumlarını takip etmekten vazgeçmez.

Fakirlik içerisinde olarak genel olarak gereksinimlerini karşılayamayan aileler ya da kişiler için gıda, para, giyim gibi çeşitli yardımı yapabilmek için gerekli olan görevleri yerine getirirler.

Gelişmesi olmayan ve geri kalmış olan taşralı bölgelerde ve gecekondu alanlarında kişilerin gereksinimlerini araştırır ve tespit eder. Bu gereksinimleri karşılanmak için ihtiyaç olan ne varsa yardımcı olmaktan kaçınmaz.

Sosyal çalışmacıların görevleri ve hizmetleri bu şekilde olmaktadır ve aslında bu şekilde çalışması gerekmektedir. Bu mesleği olmak isteyen adaylar, üst seviyede akademik bir yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Toplumsal ve kişisel problemleri araştırmayı ve çözmeyi seven, konuşmasını bilen, ikna yeteneği yüksek olan, empati yapabilen, insanların mutlu ve rahat olmasını isteyen liderlik yeteneğine sahip kişiler bu mesleği rahatlıkla yapabilir. Tabii ki gerekli üniversitede bulunan bölümleri de bitirmeleri gerekmektedir.

SOSYAL ÇALIŞMACI NERELERDE ÇALIŞIR?

Sosyal çalışmacı, özel ve devlet kurumlarında çalışır. Genel olarak ofis ortamlarında çalışmaktadırlar. Bazen sıkıntı içerisindeki bireylerin kendi bulundukları evlerde görüşme yapar, bazen ise kendi ofisinde görüşebilir. Sosyal çalışmacı, birinci seviyede problemi olan kişiler ile iletişim halinde olmaktadır.

Sosyal çalışmacının çalışabildiği devlet ve özel sektörlere gelecek olursak, maddeler halinde yer verelim.

 • Sağlık Bakanlığı, İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
 • Adalet Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü
 • Çocuk bakım yurtları
 • Kreş ve gündüz bakım evleri
 • Yetiştirme yurtları
 • Rehberlik araştırma merkezleri
 • Hastaneler
 • Rehabilitasyon merkezleri
 • Ruh sağlığı kurumları
 • Huzur evi ve dinlenme yurtları
 • Cezaevleri ve çocuk ıslah evleri
 • Emniyette bulunan çocuk büroları gibi yerlerde hizmet etmektedirler.

Buna ilaveten mezun olan adayların özel sektörde yaşlılar için olan huzur evi ve kreş ve gündüz bakım evi gibi yerler açma hakları bulunmaktadır. Türkiye sosyal çalışmacı mesleğinin eğitimini Sosyal Hizmetler Yüksekokullarında yer alan Sağlık Bilimleri Fakültesini okumaları ve bitirmeleri gerekmektedir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal çalışmacı nedir, ne iş yapar? Sağlık Bakanlığı personel alımı kapsamıda yapılan sosyal çalışmacı alım şartları nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA