başlıyor! Başvuru şartları, ilan tarihi ve diğer detaylar burada

başvuru şartları belli oldu. 19 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de PTT personel alımı başvuru şartlarına yer verildi. Yayımlanan yönetmelikte, PTT kadrolarında kamu personeli statüsünde istihdam edilecek adayların uygun olmaları gereken şartlar detaylı bir şekilde açıklanıyor. Personel alımı ve işgücü ihtiyacının tespiti konularının yanı sıra politikası ve ilkelerini de içeren düzenlemede aynı zamanda PTT personellerinin yasal hakları, çalışma koşulları gibi özlük haklarına dair detaylar bulunuyor. Peki söz konusu düzenlemeye göre neler? Adayların hangi koşulları sağlamaları gerekiyor? İşte PTT personel alımına ilişkin merak edilen detaylar…

Giriş Tarihi: 20.11.2019 09:17 Güncelleme Tarihi: 20.11.2019 09:19
PTT personel alımı başlıyor! Başvuru şartları, ilan tarihi ve diğer detaylar burada

PTT, kurumda çalıştıracağı sözleşmeli personeller hakkında maddeleri içeren bir düzenlemeyi, Resmi Gazete'de yayımladı. Söz konusu yönetmelik ile birlikte PTT personel alımına için açılacak ilana başvuruda bulunacak kişilerin taşımaları gereken şartlar netleşti. Başvuru şartlarının belli olmasıyla birlikte uzun süredir PTT personel alımı ilanının açılacağı tarihi bekleyen adayların heyecanı katlandı. Peki söz konusu şartlar neler? İşte PTT sözleşmeli personel alımı başvuru şartları.

PTT SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT'nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.

Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.

Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.

Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak

Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.

KPSS'den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

PTT PERSONEL ALIMI İLANI NE ZAMAN VE NEREDE YAYIMLANACAK?

PTT sözleşmeli personel alımı ilanı, Cumhurbaşkanlığında belirlenen kurumun ve PTT'nin resmi internet sayfaları üzerinden, sınav tarihinden en az bir ay önce duyurulur. Söz konusu ilanın içeriği, adaylarda aranacak şartlar, pozisyonların yerleri ve sayısı, başvuru zamanı, yeri ve şekli, istenen belgeler, KPSS'den alınması gereken asgari puan sınav konuları, sınav tarihi ve yeri, sınav şartlarına ilişkin diğer hususlar yer alır.

2019 PTT YENİ YÖNETMELİK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PTT personel alımı başlıyor! Başvuru şartları, ilan tarihi ve diğer detaylar burada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN