Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yerli otomobilde kapasite ve yeterlilik sorunu yok"

Teknik Elemanlar Derneği () İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Metin Gümüş, Türkiye'de konusundaki girişimlere ilişkin, "Yılda 1 milyon 750 bin adet üretim yapabilecek kapasiteye ulaşmış otomotiv endüstrimizde araç üretebilme açısından kapasite ve yeterlilik sorunu yoktur. Ülkemizdeki Türk işçi ve mühendislerimiz dünyanın en kaliteli otomobillerini yapabilmektedir..” dedi.

Giriş Tarihi: 16.11.2017 11:46
Yerli otomobilde kapasite ve yeterlilik sorunu yok

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Gümüş, "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu" çatısı altında yerli marka oluşturma kararının, millete ve Türkiye'ye hayırlı olması dileğinde bulundu. Gümüş, hedefe ulaşmak için akademisyenlerin ve TEKDER'in gerekli çabayı göstereceğini söyledi.

Gümüş, Türkiye'deki girişimin her ne kadar "yerli otomotiv" diye adlandırılsa da asıl meselenin Türkiye'nin ileri teknolojisinin bağımsızlaşması olduğunu kaydetti. Türkiye'de geçmişte de yerli otomobil ve uçak üretimi konusunda girişimler olduğunu anımsatan Gümüş, bu seferki girişimin başarılı olacağına inandığını belirtti.

Prof.Dr. Gümüş, TEKDER olarak başarıya ulaşılması için projenin tüm safhalarında, izleyebildikleri ölçüde gerekli öneri ve uyarılarda bulunmaya çalışacaklarını dile getirerek, "Proje yönetimini ve koordinasyonunu olumsuz etkilememek koşuluyla bu projede nitelikli tüm insan kaynaklarımızı devreye alabilecek bir iş birliği ortamının oluşturulması gerekliliğidir. Özellikle konusunda uzman akademisyenlerin birikiminden istifade edilmelidir." diye konuştu.

OTOMOBİLDEN SONRA YERLİ LOKOMOTİF

BABAYİĞİTLERİN TOPLAM CİROLARI 65 MİLYAR LİRA

Dünyada otomotiv sektörünün yaklaşık 2 trilyon avro ciroya sahip olduğunu bildiren Gümüş şöyle devam etti:

"Bu veri, dünyada ilk sıralarda yer alan sayılı büyüklükteki ülkelerin ekonomisine karşılık gelmektedir. Diğer bir ifadeyle, eğer otomotiv sektörü bir ülke olsaydı, bu ülke dünyanın altıncı büyük ekonomisi olacaktı. Dünya ekonomisi ölçeğinde bu kadar büyük bir paya sahip olan sektör 8 milyondan fazla doğrudan istihdama sahiptir. Bu rakam dünya imalat sektörü istihdamının yüzde 5'inden daha fazladır. Dünya otomotiv sektöründe dolaylı istihdam ile 50 milyondan daha fazla kişinin istihdam edildiği tahmin edilmektedir. Dünyada 20 civarında ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 50 motorlu taşıt üreticisi firma bulunmaktadır."

Gümüş, Türkiye'nin otomotiv sanayisinin büyüme trendi içerisinde olduğunu belirterek, yüksek istihdam, üretim ve ihracat başarılarının ortaya konulduğu bir dönemden geçildiğini kaydetti.

Yerli otomobil için yola çıkan firmaların toplam cirolarının yaklaşık 65 milyar lira, istihdamlarının da yaklaşık 110 bin kişi olduğu bilgisini veren Gümüş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemiz bu boyutta bir ortaklığa ilk kez şahitlik etmektedir. Burada en önemli husus ülke menfaatlerini önceleyerek uyumlu, ahenkli bir çalışma ortamının oluşturulması ve sağlıklı bir koordinasyonun sağlanmasıdır. Bu büyük projenin ortakları olan 'babayiğitlerin' ilgili kurum nezdinde kurulacak olan koordinasyon ofisi ile proje, kapsamlı olarak takip edilmelidir. Bu sürecin birçok boyutu bulunmaktadır. Söz konusu boyutları şöyle sıralayabiliriz; Dokümantasyon, bölgesel lobi faaliyetleri, bilgi güvenliği, basın-enformasyon, kamu kurumlarıyla koordinasyon, akademi ve sanayi dünyasının koordinasyonu, insan kaynakları, hukuk danışmanları, finans danışmanları, proje yönetimi/takip, teknik faaliyetler."

YERLİ OTOMOBİLDE '47 MİLYON EURO ÇÖPE GİTTİ' DEMİŞLERDİ...BAKAN O YALANA TEPKİ GÖSTERDİ
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yerli otomobilde kapasite ve yeterlilik sorunu yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN