Ne varsa eskilerde var ’de yeme-içme ve eğlence sektörü son 30 yılda hızla

’de yeme-içme ve eğlence sektörü son 30 yılda hızla değişti. 80’li yıllarda alafranga eğlence hayatı ve yabancı mutfaklara sahip mekanlar çok popülerdi. 90’lara ise büyük kitlelerin eğlendiği Parkorman, Pasha ve 2019 gibi mekanlar damga vurdu. Eğlence hayatı, 2000’li yıllarda Nişantaşı-Etiler hattından Boğaz’a doğru kaymaya başladı

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Ne varsa eskilerde var Türkiye’de yeme-içme ve eğlence sektörü son 30 yılda hızla

İZZET ÖZ/ Prodüktör, DJ

Eğlence kültürü sürekli değişti
80'lerden sonra 'deki eğlence kültürü sürekli değişti. Bir dönem Nişantaşı'nda Tefo'nun Barı, Scotch gibi mekanlar eğlence hayatına yön veriyordu. 80'li yılların ortasına doğru barlar dönemi başladı. Bunlar arasında en ünlü olanlar Bilsak ve Ece Bar'dı. Atıf Yılmaz, Sezen Aksu ve Onno Tunç gibi isimler bu mekanların müdavimleri arasındaydı. Nişantaşı'ndaki Zihni Bar da çok popülerdi. Barların yanı sıra gazino kültürü de iyice yerleşmişti.

Maksim gibi mekanlarda dönemin ünlü isimleri sahneye çıkıyordu. Bugün de varlığını sürdüren Şamdan'a ayrı parantez açmak isterim. Bu mekan çizgisini değiştirmeden hâlâ İstanbul gece hayatına yön veriyor. 80'lerin sonlarına doğru Şamdansa adıyla Emirgan'da açılmış ve efsane haline gelmişti. Ulus 29, güzel bir akşam yemeğinden sonra konuklarına kulüp olarak hizmet veriyordu.

90'ların başlarında ise daha büyük kitlelerin eğlendiği mekanlar ön plana çıktı. Maslak'taki Parkorman'da ve Kuruçeşme'deki Pasha'da binlerce kişiyi aynı anda eğleniyordu. Maslak'taki 2019, benim için gelmiş geçmiş en iyi mekanlardan biriydi. Stüdyo 54, Discorium ve Airport ise sabah kadar dans edilen mekanlardı. Geceyarısından sonra Airport'un tavanı açılır ve uzay gemisi çıkardı, müthiş ışık şovları olurdu.
Günümüzde Arnavutköy ve Karaköy gibi semtler oldukça popüler. Günay, Jolly Joker, Hayal Kahvesi ve Roxy gibi canlı yapan mekanların yanı sıra türkü barlar gece hayatının kalbi.

ALİ ÜNAL/ İşletmeci
Öze döndük
90'ların başında farklı ülkelerin lezzetleri ve eğlenceleri popülerdi. Günümüzde kendi müziğimizi kendi mutfağımızı tercih ediyoruz. İnsanlar 80'lerde eğlenmeye Şamdansa ve Karton Bar'a giderdi. Yemek için Park Şamdan ve Ziya tercih edilirdi. 90'ların başında canlı müzik furyası başladı.

Birçok sanatçı, haftanın her günü sahneye çıkıyordu. İstanbullular için yaz demek, Pasha demekti. O zamanki müşteri çok klastı, insanlar çok şık giyinirdi. Zamanla eğlence hayatı da, müşteriler de kalitesizleşti. 2000'lerin başında elektro kulüpler meşhur oldu. , 2000'lerin başından itibaren pek çok yabancıyı ağırlamaya başladı. Üstelik sadece turistik gezi için değil, mekânları gezmeye ve gece kulüplerinde eğlenmeye geliyorlardı.

Eskiden İtalyan, Fransız ve dünya mutfağına ilgi vardı. Daha sonra balıkçılar, kebapçılar ve dünya mutfağı yapan Türk marka restoranlar popüler oldu. Kısacası özümüze döndük. 2000'lerden günümüze kadar sahil hattı eğlencenin kalbini oluşturdu.

MEMO GARAN / DJ
Romantik 80'ler
80'ler daha romantikti. Şamdan ve Ulus 29 ilk akla gelenlerdi. Bu mekanlarda her tarz müzik çalardı. Ancak bugünlerde her yerde tekdüze müzik geçerli. Arıyoruz o günleri. 90'lar bize Taxim Nightpark'ı getirdi. Orası tam bir kulüptü. Dekorasyonu, tarzı, ses sistemi, müzik seçkisiyle Taxim Nightpark İstanbul'u dünya standardına taşıdı. 2019 Maslak alternatif müzik yaparken Beyoğlu'nun ilk house müzik yapan Safran Kulübü'nü de unutamam.

Millenium'a tam girerken Nişantaşı Buzz Bar ile tanıştık. Bence bu mekan da eğlence sektörü için bir devrimdi. Nişantaşı'nda bir apartmandaydı düşünün!

2000'lerin ortasında Lucca açıldı. Naif ve rahat bir mekan olan Lucca çok sevildi. Günümüzde de ayakta kalması başarısının kanıtı zaten. Babylon, bizi canlı ve kaliteli müzikle tanıştırdı. Otto ise after müzikle uzun süre geç saatlere kadar eğlendirdi.
Günümüzde ise son üç-dört seneye damgasını vuranlar arasında Minimüzikhol'ü sayabilirim. İçinde olduğumuz senede ise, iki mekan çok öne çıkıyor, Klein ve Back Bar...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne varsa eskilerde var Türkiye’de yeme-içme ve eğlence sektörü son 30 yılda hızla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN