Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türklere vizesiz ülkeler!

"Tatilde nereye gitsem?" diye düşünenler için, Türkiye vatandaşlarını vizesiz kabul eden ülkeler bir seçenek olabilir. Bütçenize ve keyfinize bağlı olarak, Uzakdoğu'dan komşu ülkelere kadar alternatif çok

Giriş Tarihi: 1.7.2012
Hâlâ tatil planı yapmadınız mı? İzne çıkabileceğiniz son dakikada belli oldu ya da yurtiçinde tatil yapmaktan sıkıldınız ve şimdi kara kara nereye gideceğinizi mi düşünüyorsunuz?

KOMŞUDA ALIN SOLUĞU
Gitmeden önce uzun ve sıkıcı bürokratik işlemlerle uğraşmayacağınız yerler, daha doğrusu vizesiz gidilebilecek ya da sınır kapılarında ücret karşılığı vize alabileceğiniz ülkeler ne güne duruyor? İşte, 'son dakikacılar' için vizesiz gidilen ülkeler... Malum, en son Yunan Adaları'na vize kalktı. Pasaportunuzla gidebileceğiniz komşular, adalarla sınırlı değil. Vizesiz giriş yapılabilecek ülkelerden akla ilk gelen destinasyon tabii Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. "Benim tatilden anladığım, denize girmek," diyenlerden değilseniz, komşu kontenjanından İran da bir alternatif olabilir. "Oralar fazla sıcak," diyorsanız, yolunuzu Gürcistan'a düşürün. Ermenistan'a gitmek isteyenlere sınırda veya havalimanında vize veriliyor.

UZAKDOĞU'YU KEŞFEDİN
Başka kültürler tanımak, egzotik yerler görmek mi istiyorsunuz? Atlayın uçağa, uzanın Uzakdoğu'ya. Türk vatandaşlarını vizesiz kabul eden Uzakdoğu ülkelerin sayısı hayli fazla: Hong Kong, Malezya, Tayland, Fiji, Filipinler, Japonya, Endonezya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Singapur, Sri Lanka, Brunei Sultanlığı, Makau Özel İdare Bölgesi, Doğu Timor ve Kamboçya. Gideceğiniz memlekete göre, aşı yaptırıp yaptırmamanız gerektiğini araştırmayı da unutmayın.

BALKAN HAVASI
Balkanlar kesinlikle görülmeye değer. Tarih, doğa ve tabii yemekleri de yabana atmamalı. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan derken, eğer vaktiniz varsa coğrafyayı boydan boya kat edebilirsiniz.

ARAP ÜLKELERİ
Bu ülkelerde yaşanan krizler herkesin malumu... Ama liste eksik kalmasın diye ekleyelim dedik: Libya, Lübnan, Ürdün. Umman, Katar ve Bahreyn de, pasaportunuzla giriş yapmak üzere gittiğinizde, sınır kapısında vize alabileceğiniz ülkelerden.

LATİN ATEŞİNİ YAKIN
Hazır oralara kadar gitmişken, peş peşe birkaç ülke dolaşabilirsiniz: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Guatemala, Ekvador, El Salvador, Honduras, Kosta Rika, Kolombiya, Paraguay, Nikaragua, Uruguay, Venezüella, Şili ve Panama.

CENNETTEN KÖŞELER
Antigua -Barbuda, Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar, Haiti, Grenada, Jamaika, Trinidad Tobago, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines ile Saint Kitts ve Nevis'le vize muafiyet anlaşması var. Barbados, Belize, Maldivler, Mauritus, Seyşeller, Solomon Adaları, Avustralya ve Hawaiii arasında bulunan Tuvalu ve Papua Yeni Gine'nin kuzeyindeki Palau Cumhuriyeti de es geçilmeyecek destinasyonlardan.

AFRİKA
Sıcak diyarlara gitmek isteyenler için listede Fas, Tunus, Kamerun, Svaziland, Tanzanya, Kenya veya Zambiya var. Güney Afrika Cumhuriyeti'ni de unutmamak gerek.

ORTAYA KARIŞIK
Andorra'ya ne dersiniz? Güneybatı Avrupa'da, Fransa ve İspanya arasında, denize kıyısı olmayan küçük bir ülke burası. Tatili, kültür gezisi yaparak değerlendirmek isteyenler için Vatikan önerilir. Ukrayna'ya ise 1 Ağustos'tan sonra, sınırdan vize alınarak girilebilir. Türki cumhuriyetlerden Kazakistan ve Kırgızistan da vize istemiyor. Rusya da vizesiz gidilebilecek ülkelerden biri.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türklere vizesiz ülkeler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN