Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onlar akıllıysa, bunlar süper zeka!

Önce dev gibilerdi, sonra kibrit kutusu boyutuna indiler, ardından isimlerinin başına akıllı sıfatını ekleyerek yeniden büyüdüler. Üstelik büyümeye de devam edecekler! Çünkü artık akıllı telefonların devri bitiyor, melez bir tür olan 'phablet'lerin devri başlıyor

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Efendim, tıpkı arkeolojik kazılarda bulunan araç gereçlerin bizi antik toplumlar hakkında bilgilendirmesi gibi, cep telefonları da günümüz toplumu hakkında pek çok şey anlatıyor. Zira, cep telefonları arasında da, toplumda olduğu gibi akıllılar ile pek o kadar akıllı olmayanlar bir arada bulunuyor. Telefonların kimi 'obez'cesine ağırken, kimi diyetlerdeki peynir porsiyonunu anımsatırcasına 'kibrit kutusu' boyutunda. Biz nasıl giyim kuşam veya saç modelimizi değiştiriyorsak, onlar da dış görünümlerini yeniliyor. Bizim kıyafetlerimiz, onların kapakları var. Ayrıca toplumun üyeleri gibi, onlar da diğerleriyle etkin şekilde iletişim kurmayı başaramazlarsa yok yolmaya mahkum. Ve son olarak cep telefonları da insanlar gibi dönem dönem içlerinden kayıtsız kalınamayacak akımlar, liderler çıkarıyor. Peki cep telefonu familyasında bu yıl ve muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl boyunca hangi akımın hakimiyetine şahit olacağız? Bu sorunun net bir yanıtı var: İngiliz Strategy Analytics şirketinin yöneticisi Neil Mawston'ın da geçenlerde belirttiği üzere phablet'ler. Adını 'phone' ve 'tablet' kelimelerinin birleşiminden alan bu cihazlar, akıllı telefonlarla tabletler arasında melez bir tür oluşturuyor. Bildiğimiz akıllı telefonlardan çok daha büyük ekrana sahip bu cihazlar, tabletle telefonu bir arada taşımak istemeyen kişilere pek çok işi kolaylıkla yapabilme imkanı sunuyor. Bize de bu yıl pazar payını iki katına çıkarması beklenen phablet'leri tanıtmak düşüyor.
Akıllı telefonlar piyasaya çıkana kadar, üreticiler en küçük telefonu üretmek için birbirleriyle yarışıyordu. 2007'de ilk iPhone'un piyasaya sürülmesiyse, Nokia 2600 ve LG Chocolate tipi 'ufaklıkları' tarihin derinliklerine gömüldü. Büyük ekranlı akıllı telefonların çağı halen devam etse de, tüketicinin bir telefonda aradığı fonksiyonların uğradığı dönüşüm nedeniyle artık daha da büyük ekranlar talep edilir hale geldi. Bu durum, 5 ila 7 inç arası ekrana sahip cihazları kapsayan phablet kategorisini cazip kıldı.
Fonksiyonların artması diyerek şunu kastediyorum: İngiliz GSM operatörü O2'nin araştırmasına göre akıllı telefonları günde ortalama 25 dakika internet, 17 dakika sosyal medya, 14 dakika oyun, 12 dakika arama yapmak, 11 dakika e-mailler, 9 dakikaysa TV/video izlemek için kullanıyoruz. Yani arama fonksiyonu genel kullanım içerisinde çok az bir yer kaplıyor, diğer işlevlerse daha büyük ekranlara ihtiyaç duymamıza neden oluyor.
İlk phablet, 2010'da piyasaya sürülen Dell Streak'ti. Ancak piyasa standardının 3-3,5 inç civarındaki ekranlar olduğu o dönemde, tüketiciler 5 inç'lik dev cihaza pek de ısınamadı. Phablet'lerin yıldızı, Samsung'un 2011 sonunda Galaxy Note'u piyasaya sürmesiyle parladı. 14,6 cm'lik boya sahip cihaz, 5.3 inçlik ekranı ve gelişmiş kapasitesiyse neredeyse bir tablet kadar işlevseldi. Bu sayede ilk dokuz ayında 10 milyonluk satışı yakalayan cihaz, diğer üreticileri de harekete geçirdi.
Dolayısıyla 2012'de phablet ailesi genişledi. LG, ağustos ayında Optimus Vu modeliyle modeliyle aileye katıldı. Resti gören Samsung, eylülde daha büyük boyutlara sahip 5,5 inç ekranlı Galaxy Note II'yi piyasaya sürdü. Dört çekirdekli işlemcisi, S Pen kalemi ve çoklu pencere özelliği bulunan cihaz, birkaç ayda 5 milyonluk satışa ulaştı.

ŞİMDİ SIRA APPLE'DA
2013'ün başlamasıyla yeni oyuncular da phablet pazarına adım atmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda en çok dikkat çeken ürünler arasında, lansmanı yapılan phablet'ler yer alıyordu. Bunlardan ilki 6,1 inç'lik ekranıyla dünyanın en büyük phablet'i olan Huawei Ascend Mate. Yarışa katılan diğer markaysa, 5 inç'lik Grand S modelini tanıtan ZTE. Bu cihaz, 6.9 milimetrelik kalınlığıyla türünün en incesi olacak. Galaxy Note II'nin en ciddi rakibininse, gelecek ay piyasaya sürülecek Sony Xperia Z olacağı tahmin ediliyor. Zaten Sony de "Akıllı telefon devri kapanıyor, süper telefon devri başlıyor," diyecek kadar iddialı.
Henüz yetkililerce doğrulanmasa da, Apple'ın da phablet pazarına girmeye hazırlandığı iddia ediliyor. Firmanın iPhone 5 ile beklediği satış rakamını yakalayamaması ve geçen hafta itibariyle tedarikçi firmalardan üretimi yavaşlatmalarını talep etmesi de bu iddiayı güçlendiriyor. Diğer yandan uluslararası yatırım bankası Barclays'e göre phablet'lerin pazar payı gelecek üç yıl içinde dörde katlanarak 135 milyar dolara ulaşacak. Bu rakam, Apple'ın şu an iPhone satışından elde ettiği yıllık kârın bir buçuk katından fazla.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlar akıllıysa, bunlar süper zeka!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN