Nadir kitapların incelikli dünyası

Osmanlıca harflerle ilk kitap 31 Ocak 1729'da 'basıldı'. Biz de Osmanlı'ya 300 yıl geç gelen ve şimdi neredeyse 300 yıla ulaşan matbaacılığımızın yıldönümü vesilesiyle Türkiye'nin en çok aranan nadir kitaplarının peşine düştük

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Sayfalarını çevirmeye kıyamayacağınız, kim bilir kaç evin kütüphanesinde yaşlanmış nadir basılı, yani matbu kitaplar, meraklıları için en paha biçilmez eşyalardır. Sahaf sahaf gezip sonunda ulaştığınız zaman dünyalar sizin olur. Türkiye'de nadir kitapların sevdalıları kendi meraklarına göre aradıklarını bulmak için hem müzayedelere hem de sahaflara koşuyor. Matbaa, Osmanlı'ya Batı'dan 300 yıl sonra geldiğinden, bizde en eski basılı kitap 1729'a uzanıyor. İbrahim Müteferrika, Yalova'da kurduğu matbaada, 1729'dan itibaren 17 kitap basmış. Türkiye'nin en eski matbu kitapları bunlar. Dahası, İngiltere'den, ABD'den hatta Japonya'dan bile İbrahim Müteferrika'nın matbaasında basılan bu 17 kitaba ilgi var. 31 Ocak 2013, matbaada basılan ilk kitabın yıldönümü. Biz de bu vesileyle Türkiye'de en çok aranan, nadir kitaba meraklıların mutlaka edinmeye çalıştıkları kitapların peşine düştük. İstanbul'un dört usta sahafına Dilmen Kitabevi'nden İbrahim Manav, Turkuaz Sahaf'tan Nedret İşli, Barış Sahaf'tan Halil Bingöl ve Sahaf Müteferrika'dan Lütfü Seymen'e meraklıların en çok aradıkları kitapları sorduk.

KIYMETİNİ BİLENE
"Baştan belirtmek gerek, her kitap sadece meraklısı için özel" diyor hepsi... Yani aslında herkesin aradığı nadir kitap ayrı... Listemizi hazırlarken bunu da unutmadık. Kimi Adam Smith'in Milletlerin Zenginliği eserinin ilk Türkiye baskısını günlerce arar, kimi dergilerin sadece ilk sayılarını biriktirir, ikinci sayıya gözünün ucuyla bile bakmaz. Önemli olan pahalı olması ya da çok rağbet görmesi değil, ilgilendiğiniz konuya dair olması. "Müthiş bir nadir kitap meraklısı, eğer onun topladığı alanda değilse Cihannüma gelse ilgilenmez," diye anlatıyorlar. Bunu göz önünde tutarak en sık müzayedeye çıkan, en çok ilgi gören kitapları toplamaya çalıştık.

ARKADAŞINA GÖNDER
Nadir kitapların incelikli dünyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN