Türkiye'nin en iyi haber sitesi

29 yıldır seni Üsküdar'da bekliyorum

Türkiye'nin 2000'lerin başında tanıştığı 'arkadaş site'leri artık hayatımızın bir parçası. Her ne kadar kimseler internet üzerinden birileriyle tanıştığını, evlendiğini dillendirmese de, rakamlar gerçekleri söylüyor. Türkiye'nin ilk arkadaşlık sitesi Siberalem'e üye olanların sayısı bugün 19 milyonu geçmiş durumda. Kurulduğu günden beri Siberalem.com'da çalışan Ayşe Gözde Ekmekci sanal âlemi anlattı

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Röportajı yapacağımız ofise doğru ilerliyoruz, hafif müstehzi, "Bakalım neler oluyormuş bu âlemde?" gibi bir ruh hali içindeyiz. İnternet, arkadaşlık sitesi, flört deyince ezici çoğunluğun verdiği tepkilere sahibiz. Hadi itiraf edelim, eser miktarda bir küçümseme de var zihnimizin bir ucunda. Ama neşeli bir haber hazırlayacağımızdan eminiz. Gözümüzün önünde, iki masa, bir sandalye, üç-beş tıngır mıngır bilgisayar, saçı başı biraz dağılmış internet kurdu tipler var... Açık konuşmaya devam edelim, işin neşeli kısmında yanılmadık, ama Türkiye'nin ilk arkadaşlık sitesi Siberalem.com'un kapısından girer girmez fena halde dağıldık ve hemen ciddiyetimizi takındık. Pırıl pırıl, onlarca insanın çalıştığı, uzay üssü kıvamında, tam 13 yıldır yaklaşık 19 milyon kişiye hizmet vermiş, yüzlerce ruh ikizini buluşturmuş, yüzlerce yuvanın kurulmasına, büyük ihtimalle bir o kadar da acı ve gözyaşına vesile olmuş bir ofisteydik. Faaliyete geçtiği günden beri Siberalem.com'da çeşitli pozisyonlarda çalışan Ayşe Gözde Ekmekci, hem Siberalem.com'u hem de bu işin inceliklerini anlattı. İlk kural, eğer bir arkadaşlık sitesine üyeyseniz ve buradan bir ilişki çıkarmak istiyorsanız; tanımadığınız birine asla "Slm", "Mrb", "N'ber bebek," diye mesaj göndermeyin. Bunu yaptıysanız, baştan söyleyelim, arkadaş edinme, flört etme şansınız hiç yok! Tam bu noktada hatırlatmakta fayda var, kullanacağınız rumuz çok ama çok önemli! Hem çok şey anlatmalı hem de farklı yorumlara yol açmamalı... Malum Türkçe lastikli bir dil. "İnternetten sevgili, karı, koca bulunur mu?" diye soruyorsanız eğer, gördüğümüz kadarıyla yanıt kesinlikle evet! Bir gün gözünüz kararıp da, isyanla "Nerede beni mutlu edecek adam?" diye sorarsanız, size de şöyle bir yanıt gelebilir: "29 yıldır, Üsküdar'da seni bekliyorum."
- Siberalem.com ilk kurulduğundan bu yana burada çalışıyorsunuz? Ne değişti o günden bugüne?
- Yıl 2000'di, Türkiye'de internet henüz emekleme aşamasındaydı. Online dating'in tam Türkçesi olmadığı için 'arkadaşlık sitesi' deniliyordu. Online dating işini yapan siteler dünyada vardı. Fakat Türkiye'de derli toplu bir site ortaya çıkmamıştı. Şirketimizin adı EBİ idi; kitap ve kültür ürünleri satan idefix.com diye bir projemiz vardı. O yıl EBİ, online dating'i işine girmeye karar verdi ve Siberalem.com kuruldu. Bu, insanların profil yarattığı, profiller üzerinden birbirini bulduğu ve çeşitli iletişim araçlarıyla temasa geçtiği bir platform. Açıldığı andan itibaren çok ilgi gördü. Hızla sitenin trafiği yükseldi. İlgi hiç azalmadı. Bu sürpriz değil, dünyada da online dating bir ihtiyaç ve ciddi bir pazar.
- Geçen zaman içinde üye profilinde bir değişiklik oldu mu?
- Tabii, çünkü 2000'lerde Türkiye'deki internet kullanıcısı sayısı şimdikine göre çok çok azdı. Ve o kitlenin farklı bir profili vardı. Tabii ki ilk zamanlarda daha az kişi, ama daha yüksek bir profil söz konusuydu. Zamanla kullanımın yaygınlaşması ile birlikte sitedeki profil de genişledi. Ve aslında şimdi her profilden üye var.
- Bugün için üye sayınızı kaç?
- 19 milyon profil var. Bu, 13 yılda birikmiş olan profil sayısı. Bu kadar insanın yolu bizden geçti. Şu an için aktif kullanıcı sayısı, son bir ayda 1 milyon civarında.

BAŞKA YERDE BULAMADIN MI?
- Nasıl üye olunuyor?
- Öncelikle bir profil yaratmanız gerekiyor. Profilde kendinize ilişkin bilgiler, isterseniz fotoğrafınız yer alıyor. Ve bir anda, arkadaş, sevgili arayan mesela 14 bin kişiyle karşılaşıyorsunuz.
- Yaptığınız işin güzel yanları var, zorlandığınız alanlar oluyor mu?
- En zor kısmı, toplumda arkadaşlık sitelerine olan bakış; bu konuya mesafeli durulması. Ama aslında mesafeli bir duruş yok! Sonuçta 19 milyon kişi hiç mesafeli durmamış! Sözde bir mesafeli duruş var, en büyük meselemiz bu diyebilirim.
- Siteye olan talebin arttığı veya azaldığı dönemler oluyor mu?
- Maç zamanları reytingimiz düşer, dizilerin heyecanlı bölümlerinde trafiğimiz azalır. Yaz aylarında çok daha hareketli oluyor site, baharla birlikte herkes coşkulanıyor. Sevgililer Günü, Yılbaşı gibi özel günlerde, inanılmaz ilgi oluyor.
- Toplumsal olaylar etkiliyor mu? Mesela ekonomik kriz?
- Ekonominin kötüye gitmesi, bizim sektör için olumlu. Çünkü insanlar evden çıkmıyor, para harcamıyor. Sonuçta herhangi bir dating sitesi, ayda 30-35 lira ödeyerek her gün eğlenebileceğiniz bir servis sunuyor.
- İnsanlar kendi ortamlarında birilerini bulamıyorlar mı?
- Bazen gerçekten bulamıyorlar. Üniversitede ortaya çıkmış bir ilişki yoksa, hakikaten zor bir şey birini bulmak. Bir kafede, barda birisiyle tanışmak kolay değil. Arkadaşlarınızın arkadaşları da tükenmiş olabilir! Bulamamak tuhaf bir şey değil yani.
- Siz nasıl evlendiniz?
- Siberalem'den değil, ama bizim şirketten 10'dan fazla kişi bu site üzerinden tanışıp evlendi, boşanalar da oldu. Hikayemiz çok.

ORTALIK SİBERALEM BEBEĞİ DOLU
- Evlenenlerin sayısı belli değil herhalde?
- Bize bildirilmediği için kesin olarak bilemeyiz ama kesinlikle 10 binlerce diyebiliriz. Hatta belki de 10 binlerce Siberalem bebeği var ortada. Pek çok bebeğin gelişimini, doğum günlerini takip ediyoruz. Fotoğraflarını yolluyorlar çocukların.
- Kaç kişi ilişki geliştirdi sizin site üzerinden?
- Bunu tam olarak bilmek mümkün değil. Ancak bize geri dönenleri biliyoruz. Ama 2008'den itibaren üyeliğini kapatanlara 'Neden gidiyorsunuz?' diye sormaya başladık. 'Aradığımı buldum,' diyenleri toparladık. Şu ana kadar 440 bin kişi oldu.
- Peki siz sorunlara müdahil oluyor musunuz?
- Üyelerle ilişkilere çok önem veriyoruz. Mesela üyelerin günün her saati bize ulaşabilecekleri bir telefon var. Sonuçta burası bir platform, ama aynı sokaktaki gibi burada gerçek insanlar var. Bir kadın bir erkekle konuşurken rahatsız oluyorsa, onu engelleyebilir. Ya da şikayet butonu var, onu kullanabilir. O noktada devreye site yönetimi girer. Kayıtlar incelenir ve gerekirse o üye sistemden atılır. Birinin insanları rahatsız, taciz etmesine asla izin vermeyiz.

BİNLERCE KADINA MESAJ GÖNDERMEK İSTEYENLER VAR
- Erkeklerin tavrı nedir? Onlar nelere dikkat ediyor?
- Erkeklerin tarzlarını ikiye ayırabiliriz. Birincisi, çok fazla insana aynı mesajı atanlar. Bir mesaj hazırlayıp, herkese aynı mesajı gönderiyorlar. Bunlara copy- paste'çi (kes-yapıştırcı) diyoruz. Toplu mesaj göndermek için talepte bulununlar bile var. Yani aynı anda bütün kadınlara aynı mesajı göndermek istiyorlar! Bu, meselenin ruhuna aykırı. Bir de profile dikkat edenler var. Bunların karşı taraftan cevap alma olasılığı yüksek.
- Kadınlar arkadaş seçerken nelere dikkat ediyor?
- Öncelikle meslek, elbette fotoğraf. Ve kadınlar birisinin profiline baktıklarında Türkçeye çok dikkat ediyor. De'ler, da'lar ayrı mı, ifadeler doğru mu? Çünkü dilin doğru kullanımı çok bilgi veriyor kişi hakkında.
- Üyelerin davranışları yurtdışındakilerle benzeşiyor mu?
- Yabancılar profilleri uzun uzun okuyor, ancak kendilerine uyan kişilerle temasa geçiyorlar. Bizde hep daha hızlı reaksiyon almaya yönelik davranışlar var. Özellikle erkekler hemen sohbet edelim, harekete geçelim istiyorlar.

EVLADIM SİZ KİMLERDENSİNİZ?
Unutamadığınız anılarınız oluyordur herhalde?
- Olmaz mı? Mesela ilk aklıma gelen; genel koordinatörümüz Burcu, nikah şahidi olmak üzere bir çiftten davet aldı. Ve Burcu, Bursa'ya gitti. Gelin, Burcu'ya 'Aman Burcu, kimse senin kim olduğunu bilmesin, internetten tanıştığımızı kimseye söyleme,' diyor. Burcu nikah masasına gelinin nikah şahidi olarak otururken, damat beyin kerli ferli amcası da diğer şahit koltuğunda oturuyor. Adamcağız soruyor sürekli: 'Evladım siz kimlerdensiniz, nereden tanışıyorsunuz?' Burcu cevap veremiyor, sürekli kem küm edip duruyor. Amca da ısrarlı öğrenecek kim olduğunu. Burcu epey zorlanmıştı orada, boncuk boncuk terlemiş resmen.
- Üzücü anılarınız oldu mu?
- Çok üzücü bir şey oldu. Son derece mutlu bir çift vardı. Kız, bilinen bir aileye mensup, çok tatlı bir insandı. Ve yaklaşık iki yıl önce trafik kazasından kaybettiğimizi gazeteden okuduk; fotoğrafını görünce başımızdan aşağı kaynar sular döküldü. Çok üzüldük.

KADINLAR NE İSTER?
Doktor
Mühendis
Hukukçu

ERKEKLER NE İSTER?
Öğretmen
Bankacı
Doktor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
29 yıldır seni Üsküdar'da bekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN