Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kukla uğruna göçtü

Altın Portakal alan kukla sanatçısı ve animasyoncu Özlem Akın, Türkiye'de kuklacılık alanında eğitim alabileceği bir yer olmadığı için Çek Cumhuriyeti'ne göçtü

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Özlem Akın (27) Bilgi Üniversitesi'nde sinema ve televizyon okuduktan sonra hayallerinin peşinden koşmak için Çek Cumhuriyeti'ne giderek animasyon okudu. İlk projesi, polimer kil kullanarak kendi elleriyle yaptığı kuklalarla çektiği bir animasyon film oldu. Gemeinschaft adlı filmiyle Altın Portakal (en iyi kısa film dalında) başta olmak üzere birçok ödül aldı. Kukla yapmaya önce filmi için başlamış olsa da, eli değince gönlünü kazanan bir iş haline dönüşmüş Akın için.
Kukla işinin dünyada ve Türkiye'de geri planda kalmış olduğu bir gerçek.
Animasyon filmlerle yeniden popüler hale gelen kuklaları yapmanın kendisini başka bir deneyime sürüklediğini anlatan Akın'ın şu sözleri, bir sanatçının içindeki heyecanı anlamak için yeterli olacaktır belki de: "Kukla yapmak gerçekten bambaşka bir his. Ellerimle kurduğum bir dünya var ve yine kelimenin tam anlamıyla can verdiğim insanlar ya da oyuncular. Özellikle yönetmenler bir filmin tanrısı olarak nitelendirilir ama kukla filmi veya kukla yapımında bizzat bu işin tanrısı olmak söz konusu. Sınırların hayal gücüne kaldığı bir alan."

HEM ÖĞRENİYOR HEM DE ÇALIŞIYOR
Yaptığı işi, hayallerini somutlaştırmanın bir yolu olarak nitelendiren Akın, kukla yapımında daha çok gelişmek uğruna yurdunu ardında bırakıp Çek Cumhuriyeti'ne gitti. Gitmesinin sebebini şu sözlerle anlatıyor: "Çek Cumhuriyeti geleneksel animasyon ve kukla animasyonu konusunda köklü bir geleneğe sahip. Bu nedenle de hâlâ geleneksel animasyon eğitimi alınabilecek sayılı yerlerden." Bu ülkede kendi işiyle geçinebildiğini görünce de yerleşmeye karar vermiş.
Yaptığı kuklalara 'art doll' denildiğini söyleyen Akın "Çek Cumhuriyeti'nde kukla ve kuklacılığa Türkiye'ye oranla daha çok ilgi var" diyor. Türkiye'ye dönmeyi düşünmüyor. Ama kukla yapımına meraklı kişilerle atölye çalışmak için buraya uğradığı zamanlar oluyor.

KİŞİYE ÖZEL KUKLA
Akın, sipariş üzerine de kuklalar üretip satıyor. Sevdiği işi yaparken hem para kazanıyor hem de insanları mutlu ediyor. Kişiye özel kukla yapımına başlama hikayesini "Kişiye özel art doll yapmaya kendi kendime başlamadım aslında. Bir gün birisi fotoğraf gönderdi ve sevgilisiyle kendisinin kuklasını yapıp yapamayacağını sordu. Sonra böyle devam etti" diyerek anlatıyor. Kuklaların bitiş süresi ve fiyatı, boyut ve kullandığı aksesuvarlara göre değişiyor. Ortalama 30 cm boyutundaki bir kukla 300 avro (840 TL), 10 cm boyutundakilerin çift olarak fiyatıysa 200 avro (560 TL).
İşin içine ticaret girince, genç sanatçının zorlandığı zamanlar da olmuş tabii.
Kendisinin bir sanatçı olduğunu unutup, yolladığı fotoğrafla birebir benzeyen kukla isteyen ya da "Tıpatıp olmamış" diyen kişilerin karşısına çıktığını söylüyor.
Bu durumdan yıprandığı için daha az sipariş alıp, sadece sergilemek için art doll yapmaya başlamış.
Yaptığı ilk kukla gibi Özlem Akın da elinde bavulu hayallerini peşinden gidiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kukla uğruna göçtü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN