Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zihinler kabul etti bacaklar direniyor

Kadınların toplu taşıma araçlarındaki tacizle ilgili başlattığı "Bacaklarını topla, yerimi işgal etme" kampanyası yankı uyandırmaya devam ediyor. Sokaktaki manzaraysa biraz farklı: Zihinler kampanyayı desteklerken bacaklar direniyor

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Kampanya fotoğrafı çarpıcı ve bilindikti. Bacakları kapalı oturan bir kadın ile bacaklarını açıp rahatça oturan erkek fotoğrafı sosyal medyayı salladı. Peki, ama ne değişti? Erkekler bacaklarını topladı mı? Kampanyanın öncülerinden İstanbul Feminist Kolektif (İFK) üyesi Ayşegül Taşıtman ile birlikte, kampanyanın sonuçlarını toplu taşıma araçlarında yolculuk yaparak gözlemledik. Ortaya çıkan manzaralar oldukça ilginç ve hatta komikti.

BACAKLAR DİRENİYOR
İFK
üyesi Ayşegül Taşıtman ile ilk yolculuğumuzu Karaköy'den Kabataş yönüne giden tramvayla yaptık. Ayşegül Taşıtman boş bulduğu bir koltuğa oturdu. Ancak yanında oturan erkeğin bacakları kapalı sayılmazdı. Kampanyayı duyup duymadığını sorduğumuz üniversite öğrencisi İlker K. "Kesinlikle destekliyorum. Saygı göstermek lazım. Oturuşumuza dikkat etmeliyiz" dedi. Ama belli ki bedeni zihninin verdiği cevabı reddediyordu. Arka koltukta oturan Furkan T. de üniversite öğrencisiydi. Bacaklarını kapatmış otururken kampanyayla ilgili düşüncesini sorunca "Bacaklarını açarak oturmak bir erkek için çok kötü bir davranış. Böyle oturan hemcinslerimi kesinlikle uyarıyorum. Saygılı olmak lazım" dedi. Bir başkası Erkan B. kampanyayı duymamıştı ama "Herkes hareketlerine dikkat etmeli" diyerek desteklediğini söyledi.

'BU NASIL DESTEK'
İkinci yolculuğumuzu Kabataş'tan Sultanahmet'e doğru yaptık. Ayşegül Taşıtman, yan yana koltukların bulunduğu bir alanda birkaç erkeğin arasına oturdu. Bacaklarını kapatmışlardı. Bir başka koltukta Hüseyin D. bacaklarını açmış Havva G.'nin yanında oturuyordu. Kampanyayı sorunca Hüseyin D. duymadığını ancak desteklediği söyledi. Onun bu yanıtı üzerine Havva G. "Bu nasıl destek. Biraz düzgün otursanız daha iyi" yanıtını verdi. Vardığımız sonuç netti: 'Bacaklarını topla, yerimi işgal etme' diyen kadınların kampanyası erkeklerin zihnini değiştirmişti ama bacaklar hâlâ direniyordu.

Kampanya bir yılda hazırlandı
Aslında her kadın aynı dertten muzdarip. Ancak susuyorlar. Tepkiden, şiddetten korkup, taciz karşısında sesini çıkaramıyorlar. Yaklaşık 30 üyesi olan İstanbul Feminist Kolektif (İFK) üyeleri her gün toplu taşıma araçlarında yaşanan bu tacize dur demek istiyor. Kampanyadan bir yıl önce bu fikir üzerinde çalışmaya başladılar. Susmayacaklardı. Ve harekete geçtiler. Kolektif üyeleri önce kendilerinin sonra tüm kadınların musdarip olduğu toplu taşıma araçlarındaki tacizle ilgili geçtiğimiz haftalarda bir kampanya düzenledi. Kampanya bir etiket yapma fikriyle doğdu. Aslında bu etiketin toplu taşıma araçlarında ve bu tacizin yaşandığı alanlarda paylaşılması amaçlanırken sosyal medyada hızla yayıldı. Şimdi ise bu fotoğraflar "Bacağını topla yerimi işgal etme' sloganıyla herkesin dilinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zihinler kabul etti bacaklar direniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN