Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençliğin ölümle dansı: Bonzai

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Artık okul kapılarında bile satılan bonzai, insanı öldürüyor. Böcek ilaçları, aseton, fare zehri ve tiner gibi çok sayıda kimyasal maddenin, bazı bitkilerin yapraklarına püskürtülerek emdirilmesi sonucu elde edilen bonzai kullanıldığında kalp çok hızlı atmaya başlıyor ve kişide dünyadan kopma hissi oluşuyor. Öleceğini düşünerek paniğe kapılıyor ve can çekişmeye başlıyor. O dakikalarda beyninde ve bedeninde yaşadığı krizi yönetebilen kurtuluyor, yönetemeyenler ölüyor

"Bonzai adı verilen uyuşturucu madde ile iki yıl önce lise öğrencisiyken tanıştım. Yakın bir arkadaşımla, başka bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle denemek için satın aldık. Sıklıkla kullanmaya başladık. Kolay temin ediyorduk. O dönemde yakın çevremizdeki iki arkadaşımız bonzai nedeniyle kalp krizi geçirdi, biri yaşamını yitirdi. Bırakmayı düşündük. Kullanmadığımızda kendimizi eksik hissediyorduk. Bedenimiz ve beynimiz istiyordu."

41 AYRI MADDEDEN YAPILABİLİYOR
Bu sözler 2013 yılında narkotik polisleri tarafından gözaltına alındığında İstanbul Emniyeti'nde ifade veren 19 yaşındaki E.T.'ye ait. E.T. yalnız değil elbette, onun durumunda olan, bonzainin pençesine düşmüş sayısız genç var. Günlerdir bonzai kurbanlarıyla ilgili haberler okuyoruz, mağdurların hikayelerini dinliyoruz. Peki ama nedir bu bonzai? Yeni nesil zehir olarak adlandırılan ve özellikle gençleri uyuşturucu batağına sürükleyen bonzai; böcek ilaçları, aseton, fare zehiri ve tiner gibi çok sayıda kimyasal maddenin, bazı bitkilerin yapraklarına püskürtülerek emdirilmesi sonucu elde ediliyor. Bonzai, adını bonzai ağaçlarının yapraklarından alıyor. Polis literatüründe adı Uzay. Hint keneviri, tavşan otu ve bonzai ağacının kurutulmuş yaprakları gibi 41 çeşit bitkinin yaprakları kullanılıyor. Kullanıcılar bonzai adlı zehirli maddeyi tıpkı esrar gibi tütün ile karıştırarak tüketiyor. Bonzai kullanıcılarını bekleyen kaçınılmaz son: 'Ölüm Tribi' adı verilen ruhsal bunalım... Uyuşturucu tacirleri tarafından ise kısa süre içerisinde bir fırsata dönüştürülen bonzainin ülkemizde kullanımı, 2010'da yaygınlaşmaya başladı. Düşük fiyatlara sokak aralarında dahi kolaylıkla temin edilebilen bonzai, kişide esrardan daha kuvvetli etki bırakıyor, ritim bozukluklarına, kalp yetmezliğine, kalp krizine ve ani ölümlere yol açıyor.

AİLELER ÇOCUKLARINI İHBAR EDİYOR

Uyuşturucu ile mücadelede çocukları uyuşturucuya bulaşan aileler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne kendileri başvuruyor. İstanbul Emniyeti Narkotik Şube'de görevli olan ve geçmişte binlerce uyuşturucu bağımlısı ile yüz yüze görüşen üst düzey yetkililer, "Gençler kullandıkları maddenin içerisinde ne olduğunu bilmiyor. Bonzai bağımlılarında halüsinasyona yol açıyor ve kullanıcılar 20 dakika ile 1 saat arasında değişen sürelerde 'Ölüm Tribi' denilen ruhsal bunalıma yakalanıyor. Kalp çok hızlı atmaya ve çok hızlı kan pompalamaya başlayınca kişide dünyadan kopma hissi oluşuyor. Kullanıcı, ölüm korkusu yaşamaya başlıyor. Kişi, öleceğini düşünerek paniğe kapılıyor ve can çekişmeye başlıyor. O dakikalarda beyninde ve bedeninde yaşadığı krizi yönetebilen kurtuluyor, yönetemeyenler ölüyor. Krizi atlattıktan sonra kullanımdan ötürü pişman olmayanlar, 'Ölüm Tribi' denilen o duyguyu yeniden yaşamak için kullanmaya devam ediyor." ifadelerini kullanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gençliğin ölümle dansı: Bonzai
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN