Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırkpınar değil, Taksim Meydanı

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Bir zamanlar Taksim Meydanı bugünkünden çok farklıydı. Kırkpınar'ı andıran güreş müsabakalarının, bisiklet gezilerinin hatta futbol maçlarının yapıldığı meydanın gün yüzüne çıkmamış 50 fotoğrafı Taksim: İstanbul'un Kalbi sergisinde

zamanlar Taksim Meydanı'nda Kırkpınar'ı aratmayacak güreş müsabakaları düzenlendiğini, futbol maçları yapıldığını, balon uçurma merasimleri gerçekleştiğini, hatta işgal güçlerinin gövde gösterileri yaptığını biliyor muydunuz? İstanbul'un kalbi Taksim Meydanı'nın 19. yüzyıldan 1960'a kadar geçirdiği süreç, biraz önce saydıklarımız gibi birçok şaşırtıcı ayrıntıyı kapsıyor. Adeta tarihe tanıklık eden bu meydanın geçmişi ise, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın bünyesinde yer alan ve sadece İstanbul fotoğraflarından oluşan tarihi nitelikteki 300 bin fotoğrafta yatıyor. İşte bu fotoğrafların arasından titizlikle seçilen 50 fotoğraf, sergilenmeye başlandı. Küratörlüğünü Gülru Tanman'ın yaptığı Taksim: İstanbul'un Kalbi sergisinde Taksim Meydanı'nın 19. yüzyıldan 1960'a kadar geçirdiği süreci, değişimini ve dönüşümünü gösteren fotoğraf, gravür ve haritalar yer alıyor.

HAFIZALARI TAZELEMEK İSTEDİK
Sergide meşhur Ayyıldız Apartmanı'nı, Taksim Belediye Gazinosu'nu, Topçu Kışlası'nı ve İstanbul'un ilk stadyumu olan Taksim Stadyumu'nu görme şansınız var. Karelerde Taksim'de yer alan farklı dinlere ait mezarlıklar, Taksim'den denizin görüldüğü günler, kadınlı-erkekli maç izleyenler, güreş müsabakaları, resmi törenler de görülebiliyor. Küratör Tanman da, "Pek çok İstanbullu, işgal yıllarındaki Taksim Stadyumu'nda Fenerbahçe'nin karma işgal birliklerini 2-1 yenerek halkta milli bir zafer kazanmışcasına coşku yarattığından habersiz. Taksim Meydanı'nın tarihsel süreçte hafızalardan silinmiş değişiminin görülmesi açısından serginin faydalı olacağını düşündük" diyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün sergi katındaki Taksim: İstanbul'un Kalbi sergisini 11 Ekim 2014'e kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

105 yıl önce ilk uçuş yapıldı

Fransız baloncu Barbotte'un, bazı mühendis, asker ve bir seferinde Şehzade İbrahim Tevfik Efendi'nin de katılımıyla, 'Osmanlı' isimli balonla, Topçu Kışlası'nın önündeki talim alanından (Talimhane) havalanarak gerçekleştirdiği kısa mesafeli uçuşlardan biri, (Mayıs- Haziran 1909). Balon, Osmanlı ordusunun ilk uçuş vasıtası olduğu için büyük heyecan yaratmış. Avrupa yakasından Anadolu yakasına ilk uçuş da böylece gerçekleşmiş.

Topçu Kışlası, İstanbul'un ilk stadyumu olma özelliğine sahip. Kışla, 1921'den sonra stadyum olarak kullanılmaya başlanmış. 29 Haziran 1923'te çekilen bu fotoğraf, işgal yıllarını yansıtıyor. Fenerbahçe, İngiliz işgal birliklerinden oluşan karma takımla yaptığı maçı 2-1 alarak General Harrington Kupası'nı kazandı. Bu, işgal altındaki İstanbul'da milli zafer havası yarattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırkpınar değil, Taksim Meydanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN