Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ver parayı kur kütüphaneyi

Bir zamanlar paranın satın alamayacağı şeyler var denirdi. Yıllar içinde oluşturulan kişisel kütüphaneler de onlardan biriydi. Devir değişti! Parayı, duvarınızın ölçüsünü verince iki haftada kitaplar ve kütüphaneniz kapınıza geliyor

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Kütüphaneler, sahibinin entelektüel kimliğini, hobilerini ve hatta kişiliğini yansıtır. Raflara dizilen sadece okunan kitaplar değil, anılar ve yıllardır. Kişisel kütüphanelere bu yüzden hazine gözüyle bakılır. Çünkü bir kütüphanenin oluşması yıllara yayılır. Lakin devir değişti. Kitap da kütüphane de bir dekoratif bir unsur haline geldi. Nereden çıktı bu derseniz? Anlatalım. Kimi özel firmalar kütüphane oluşturma hizmeti vermeye başladı. Firmalar müşterilerinin göz zevkine ve kitaplığının ebatlarına göre satın aldığı yüzlerce kitabı iki haftada teslim ediyor. Tabii bu hizmeti vakti olmayan kitapseverler de kullanıyor. Eğer 8 bin TL'niz varsa birkaç haftada görenlerin bakmaya doyamayacağı bir kütüphaneye sahip olabiliyorsunuz.

DUVAR RENGİNE GÖRE KİTAP
Kütüphane servisi veren öyle firmalar var ki siz kitaplığınızın raf ölçülerini, evinizin duvar rengini ve sahip olmayı hayal ettiğiniz kitapların içeriğini söylüyorsunuz, onlar da iki haftalık bir araştırmayla tekrar size bir liste hazırlıyor. Listeden memnun kalırsanız iki gün sonra kütüphanenizi kurmak için firmadan bir kamyon eleman geliyor. İster alfabetik isterseniz de kitapların rengine göre artık aklınızdaki sıralama neyse, kitaplar yerleştiriliyor. Böylece insanların yıllarca emek vererek hazırladığı kütüphaneye birkaç haftada sahip oluyorsunuz. Bu bilgileri alır almaz İstanbul'daki kütüphane hazırlayan firmalardan birini aradık ama bilgi vermek istemediler. Biz de müşteri gibi arayıp öylesine bir raf ölçüsü ve içerik söyledik. Fransız edebiyatının öncü isimlerinin eserleriyle dolu bir kitaplığın 7 bin 500 TL'ye mal olacağını öğrendik. Üstelik bu fiyatın 5 bin TL'si sadece araştırma ve yerleştirme ücreti. "Bu hizmet kitaplık oluşturmanın doğasına uygun mu?" diye sorduğumuzdaysa cevap alamadık.

DEKOR MU PRESTİJ Mİ?
Kütüphane hizmeti veren firmalardan biri de Hayat Bilgisi. Firmanın kurucularından yazar ve yayıncı Cem Akaş, "Biz iki şey yapıyoruz temel olarak: Oluşturulması istenen kütüphanede hangi kitapların olacağını saptamak ve ardından bu kitapları temin etmek. Aslında müşterimiz için iyi bir başlangıç sağlıyoruz. Bir kütüphaneyi hazırlayıp teslim etmekten çok, belirli dönemlerde güncelliyoruz" diye anlatıyor verdikleri kütüphane hizmetini. Kitapları birer dekor unsuru olarak görmenin tercih meselesi olduğunu söyleyen Akaş "Çok kitap, her zaman çok prestij demek değil. İyi odaklanmış ve belirlenmiş çerçevenin en önemli nadir kitaplarının bir arada olduğu 100 kitapla da harika bir kütüphane oluşturulur. Bize gelenlerin çoğu da bunun farkında. Aradığı kitapları bulamadığı için ya da zamanı olmadığı için destek alanlar da var, kitaba dekoratif bir unsur olarak yaklaşanlar da. Biz her iki türlü de istenileni sağlıyoruz" diyor. Devasa ve pahalı eserlerle dolu kütüphanelerini görünce imrenirdik. Ama şimdi o kütüphanelere biraz daha ön yargılı bakmaya başlayacağız anlaşılan. Bu durumda da Cem Akaş'ın şu sözlerine katılmamak elde değil: "Kütüphane, biraz size benzer, biraz da olmak istediğiniz kişiye."

KÜTÜPHANE İSTEKLERİ ÇEŞİT ÇEŞİT
Hayat Bilgisi'nin bugüne kadar oluşturduğu kütüphaneler arasında bir çelik mutfak eşya üreticisi için 600 kitaplık sinema tarihi kütüphanesi, bir finans kurumu için 200 kitaplık bir para tarihi kütüphanesi, bir tekstil şirketi yöneticisi için 200 kitaplık bir mutfak kütüphanesi ve bir fizik profesörü için 1000 kitaplık çağdaş Avrupa ve Amerika edebiyatı kütüphanesi var. Şu anda da önemli bir kadın doğum mütehassısı için 17. ve 18. yüzyıllarda İngiltere ve Fransa'da yayımlanmış anatomi ve biyoloji kitaplarından oluşacak, 110 kitaplık bir koleksiyon hazırlanıyormuş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ver parayı kur kütüphaneyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN