Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oscar'ın sendromuyla imtihanı! 40 yaş

Oscar'da geçen yıl En İyi Kadın Oyuncu adaylarının hepsinin yaşının 40 ve üzeri olması devrim olarak kabul edilmiş, 'Hollywood 40 yaş sendromunu aştı' yorumlarına neden olmuştu. Meğer bu tavır geçiciymiş, bu yıl aynı kategorideki adaylıklarda 40 yaş altı oyuncular çoğunlukta. Ama favori 55'lik Julianne Moore

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Oscar'ın sendromuyla imtihanı! 40 yaş
Hep söylenir Hollywood erkek egemen bir sinema endüstrisidir diye. Doğrudur da... Hatta mevzu bahis kadınlar olunca bu endüstrinin 40 yaş sendromu yaşadığı da bilinir. Zaten birçok defa, kadın oyuncular bu gerçeği dillendirmiştir. Merak eden, mesela tam da bu meseleyi eni konu eşeleyen, oyuncu Rosanna Arquette'in nefis belgeseli Kayıp Aranıyor: Debra Winger'ı izleyebilir. Ama Hollywood 2014'te 40 yaş sendromunu aşmıştı (En azından öyle sanmıştık). Geçen yıl bu zamanlar Oscar adaylıkları açıklanınca görmüştük ki En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday olan beş oyuncu 40 yaş ve üstüydü. Sevinmiştik. Çünkü 1977'de aynı dalda Oscar'a aday olan kadın oyuncuların hepsinin 40 yaş altı olmasından sonra ilk defa böylesi bir tersine tablo çıkmıştı karşımıza. Açıkçası 2014'teki Oscar seçkisi bu anlamda devrim gibiydi. Ama geçen perşembe Oscar adaylıkları açıklanınca gördük ki bu geçici bir durummuş. Çünkü Akademi'nin bu yılki En İyi Kadın Oyuncu adaylığında 40 yaş altındakiler öne çıkıyor. Adaylardan sadece Julianne Moore 40 yaş üstü, 55 yaşında. Diğer adaylarsa Fransız oyuncu Marion Cotillard 39, İngiliz oyuncular Rosamund Pike 36, Felicity Jones 34, Amerikalı oyuncu Reese Witherspoon 38 yaşında... Aslında 1977'de beri genelde üç-iki kuralı geçerli. Nedir bu kural derseniz. Ya üç aday 40 yaş ve üstü, iki aday da altı oluyor. Ya da tam tersi. Bu yılki gibi istisnai yıllar da yok değil. Mesela 2003, 2002, 1985'te dört aday 40 yaş altı, bir aday üstü. 1991'de ise tam tersi bir tablo ortaya çıkmış: Dört aday 40 yaş üstü biri altında. Yani anlayacağınız Hollywood'un 40 yaş sendromu bir yıl ertemeli olarak devam ediyor. Ama bu sendromu adaylıklar sırasında yaşayan Hollywood iş ödül vermeye gelince tutulmuş gibi genel tavrını sürdürüyor ve 40 yaş ve üstü oyuncuları görmezden mi geliyor? Son 15 yılda En İyi Kadın Oyuncu dalında 40 yaş ve üzeri Oscar'a kavuşan oyuncu sayısının üç olduğunu söylersek sanırım cevabı vermiş oluruz. Bu üç isim de Cate Blanchett (Mavi Yasemin, 2014), Meryl Streep (Demir Leydi, 2012) ve Helen Mirren (Kraliçe, 2007) Ki kimsenin itiraz edemeyeceği performanslar ortaya koydular. Ama bu sonuç bize sonuçlarda da 40 yaş sendromunun yaşandığını gösteriyor. Peki Akademi geçen yılki devrimci tavrından vazgeçip bu yıl 40 yaş altı oyuncuları öne çıkarırken, ödülün ciddi favorilerinden birinin 55 yaşındaki Julianne Moore'un olmasına ne demeli? Kaderin bir oyunu demek hafif kalır, bizce hayatın kendisi Akademi'yi ciddi şekilde uyarıyor ve "Vazgeç bu 40 sendromundan" diyor!

EN İYİ KADIN

MOORE VE COTİLLARD FAVORİ

Peki kadınlar arasında yarış nasıl geçecek, yani Oscar'ı kim kucaklayacak, derseniz. Filmlerin hepsini henüz izleyemediğimiz için keskin ve iddialı bir tahminde bulunmak güç. Ama Amerika'daki meslek örgütlerinin ve eleştirmen ödüllerinin ışığında kimi tahminlerde bulunmak mümkün. Daha önce dört defa Oscar adayı olan ve törenlerden eli hep boş dönen Julianne Moore Unutma Beni/Still Alice filmindeki oyunculuğuyla beşinci kez Oscar yarışında ve yarışa Altın Küre'yi almanın avantajıyla giriyor. Filmde Alzheimer'a yakalanan bir dil profesörünü canlandıran Moore'un övgü üzerine övgü aldığı düşünülürse Oscar yarışının en güçlü favorilerinden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zaten ABD'deki eleştirmen ve meslek birliklerinin verdiği ödüllerde de Marion Cotillard ile birlikte başı çekiyor. Kaldırım Serçesi ile Oscar alan Marion Cotillard İki Gün ve Bir Gece'de sade ama derinlikli unutulmayacak performansıyla heykelciğin güçlü adaylardan biri. Ama dezavantajı Moore'un Oscar'ının bulunmaması.

PIKE BİR ADIM ARKADAN GELİYOR

Rosamund Pike, Kayıp Kız/Gone Girl'de kariyerinde ilk defa dişe dokunur bir oyunculuk sergiliyor. Ki yarattığı karakter de unutulacak gibi değil. Karakterinin negatifliği bazen dezavantaj olsa da Amerika'da kimi eleştirmen ödüllerini aldı. Bu da Pike'in yarışta iddialı olduğunu bir göstergesi. Sınırları Aşmak/ Walt the Line ile Oscar'a uzanan Reese Witherspoon, dokuz yıl sonra kendini bulmak ve yaşadıklarıyla hesaplaşmak için yola düşen bir kadını canlandırdığı Yaban/Wild ile tekrar Oscar yarışında. Bu yarışta şansı var ama 2006'daki gibi bir sürpriz yapar ve Oscar'a ulaşır mı orası biraz muamma. İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatını anlatan Her Şeyin Teorisi/The Theory of Everything filminde fizikçinin eşi Jane'i canlandıran İngiliz oyuncu Felicity Jones ise anladığımız adaylar arasında Oscar'a en uzak duran isim. Yani Jones'un adaylık başarısıyla yetinmesi muhtemel.

EN İYİ YARDIMCI KADIN

ÖDÜL PATRİCİA ARQUETTE İÇİN ÇALIYOR!


Peki 40 yaş sendromu En İyi Yardımcı Kadın kategorisinde yaşanıyor mu? Bu kategoride genelde üç-iki kuralı işliyor. En azından 2010'daki gençler lehine olan istisnayı saymazsak son 10 yıldır böyle. Bu yıl da bu kural değişmedi. Meryl Streep 66, Laura Dern 48, Patricia Arquette 47, Keira Knightley 30, Emma Stone 28 yaşında. Yani üç tane 40 yaş üstü iki tane altı oyuncu yarışacak Oscar için. Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar yarışı aslında çok da sürprizli değil. Oscar adaylıklarının vazgeçilmezi Meryl Streep, Sihirli Orman/Into the Woods filmiyle bu yıl törene arzı endam edecek. Bir cadıyı canlandıran Streep'in hâlâ bir ödül beklentisi var mı, emin değiliz. Keira Knightley ise 2. Dünya Savaşı sırasında Almanların şifreli haberleşmelerinin kodlarını çözen Alan Turing'in Nazileri durdurmasını anlatan The Imitation Game filmindeki performansla Oscar'a aday. Eldeki verilere ve şimdiye kadar dağıtılan ödüllere bakınca daha önce bir kere Oscar adaylığı olan Knightley'nin bu sefer heykelciğe ulaşmasının sürpriz olacağını söyleyebiliriz. Tıpkı diğer bir aday Laura Dern (Yaban/ Wild) gibi. Çünkü bu kategorinin en iddialısı, 12 yılda çekilen Çocukluk/ Boyhood filminde 12 yıllık değişimini gözlemlediğimiz, her şeye rağmen ayakta durmaya çalışan güçlü bir anneyi canlandıran, Altın Küre'yi de alan Patricia Arquette. Zaten Altın Küre'yi de alması onu iyice iddialı hale getiriyor. Emma Stone'u unutmadık. Cehaletin Beklenmeyen Erdemi/ Birdman ile genelde adaylıkla yetinen bir performansı var. Yüksek ihtimal Oscar'da da durum değişmeyecek. Yani ibreler bu kategorideki yarışın da yine 40 yaş üstünün zaferiyle sonuçlanacağını gösteriyor!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oscar'ın sendromuyla imtihanı! 40 yaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN