Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onun kıymetini eller anladı

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Onun kıymetini eller anladı

Türkiye'de sinema endüstrisinin teğet geçtiği Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını konu alan tek film bundan 54 yıl önce çekildi. Hem de İtalyan ve Yugoslavlar tarafından

Geçen ay Fransa'nın ünlü çizgi roman yayımlayan yayınevlerinden Glenat, piyasaya ilginç bir eser çıkardı: Soliman le Magnifique. Yani Muhteşem Süleyman. Avrupa başta olmak üzere 16. yüzyıla damga vuran ve 46 yıllık hükümranlığı süresince Avusturya'dan Hindistan'a koca bir coğrafyada fetihlere girişen Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını özetleyen kitap, şimdilerde özellikle Fransız gençleri tarafından çok ilgi görüyor. Tarihçi Julien Loiseau tarafından yönlendirilen ve Clothilde Breneau tarafından resmedilen 56 sayfalık kitap Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını konu alıyor. Yaptığım kısa araştırmada Türkiye'de böyle bir eser olmadığını gördüm. Hatta son dönemde dünyanın bir çok ülkesinde ekranlara gelen Muhteşem Yüzyıl dizisi dışında Kanuni'nin hayatını anlatan Yeşilçam yapımı bir sinema filmine de denk gelmedim. Yaklaşık dört asır önce, onlarca şehri zapt eden, yüzlerce kaleyi fetheden, Akdeniz'i Türk gölü haline getiren, Viyana kapısına dayanan, Kuzey Afrika'yı boydan boya kontrolü altına alan, babası I. Selim'den aldığı 6.5 milyon kilometrekarelik toprağı 14.8 milyon kilometrekare ile oğlu II. Selim'e emanet eden dünya tarihinin en ünlü isimlerinden Muhteşem Süleyman hakkında Türkiye'de bir sinema filmi bile çekilmemesi ilginç geldi.

İTALYAN VE YUGOSLAV YAPIMI
Aslına bakarsanız Türk sinemasının teğet geçtiği Muhteşem Süleyman'a sahip çıkılmış yıllar önce... Bundan yaklaşık 54 yıl önce İtalyan ve Yugoslav yönetmenler, ortak bir karar alarak Muhteşem Süleyman adlı bir filme imza atmış. Türkiye'de gösterime hiçbir zaman girmeyen film hakkında kısa bilgi vermekte fayda var. "Solimanı İl Conquistatore" orijinal adıyla çıkan filmin yönetmen koltuğunda İtalyan Mario Tota ile Yugoslav Vatroslav Mimica var. Stipe Delic, Mario Caiano, Michelangelo Frieri'nin senaryosunu yazdığı filmin yapımcısı ise Fransız Les Films Marbeuf. Müziği, besteci Giuseppe La Torre tarafından gerçekleşen film 7 Aralık 1961'de İtalya'da vizyona girmiş.

YUNANCASI VAR, TÜRKÇESİ YOK
99 dakikalık filmin başrollerinde Edmund Purdom ve dönemin en güzel kadınlarından İtalyan aktrist Georgia Moll var. Pargalı İbrahim Paşa'yı canlandıran Purdom'un sevgilisi rolündeki Moll'a Loris Gizzi, Sultan Süleyman rolünde eşlik ediyor. İlk uluslararası gösterimini ise 21 Kasım 1932'de Soliman le Magnifique adıyla Fransa'da yapan film, 1963'te ABD'de gösterime girdi. 1963 yılında Solimano o Conquistador adıyla Portekiz ve Sulieman, der Eroberer adıyla da Batı Almanya'da sinemalarda gösterilen film Suleiman, o Megaloprepis ismiyle Yunanistan'da, Tvrdjava Samograd ismiyle Yugoslavya'da gösterilen film ne yazık ki Türkiye'de gösterilmedi. Filmi izlemediyseniz bile en azından Kronos Record tarafından piyasaya sunulan ve Roma Flarmoni Orkestra ile maestro Francesco De Mas tarafından kaydedilen 16 parçalık Solimanı il Conquistatore adlı albümü bir yerlerden bulup dinlemenizi tavsiye ederim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onun kıymetini eller anladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN