Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çirkin bebek doğurduğu için 80 bin dolar ödedi

Her gün sayısız tazminat davası görülüyor. Davalar açılıp kapanıyor, dosyaları tozlu raflarda yerini alıyor. Ama kimi davalar var ki sıra dışılıklarıyla zihinlere kazınıyor

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Çirkin bebek doğurduğu için 80 bin dolar ödedi
"Dünyada sadece bir Batman var..." Dönemin Batman belediye başkanı, 2008'de dünyanın gündemine bu cümleyle oturmuştu. Batman filminin yapımcısını ve yönetmenine dava açacaklarını duyurmuştu. Gerekçe olarak kendilerinden habersiz şekilde 'Batman' ismini kullanmaları gösterilmişti. Batman kentimiz bu sayede yedi yıldır 'dünyanın en tuhaf davaları' listelerinde yerini korudu. Gelin lafı çok uzatmadan dünyanın dört bir yanındaki sıra dışı davalardan bazılarına bakalım.

KURSA TSUNAMİ CEZASI

İtalya'da 2009'da 309 kişinin öldüğü depremde, kamuoyunu yanlış bilgi verdikleri gerekçesiyle 'kasıtsız adam öldürmek' suçlamasıyla bir grup bilim insanına hapis cezası verilmişti. Ancak karar, daha sonra temyiz mahkemesi tarafından bozuldu. Japonya'da ise 2011'de yaşanan tsunaminin ardından Joban Yamamoto isimli bir sürücü kursuna 15 milyon dolarlık tazminat cezası verildi. Karara göre, sürücü kursu, 9 büyüklüğündeki depremin ardından tsunaminin olacağını felaketten 50 dakika önce biliyordu. Ancak buna rağmen bölgede direksiyon kursuna izin vererek 25 kişinin ölümüne neden oldu. Japonya'da ayrıca başka bir mahkeme tsunaminin ardından yaşanan nükleer felaketten dolayı depresyona girerek intihar eden bir kişinin ailesine nükleer santrali işleten TEPCO şirketinin 425 bin dolar tazminat ödemesine karar verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çirkin bebek doğurduğu için 80 bin dolar ödedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN