Arap dünyasının gözde caddesi İstiklal

Beyoğlu tarih boyunca kozmopolit bir yer oldu. Hâlâ da öyle. Farklılıkların uyumu buranın alematifarikası... İstiklal Caddesi'nde 72 milletten insana denk geliyorsunuz. Son yıllarda Araplar da bu fotoğrafın içindeki yerini aldı ve İstiklal'in de çehresini değiştirdiler. İstanbul'a gelen turistlerin yüzde 18'i Arap. Özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden gelen turistler kültürel yakınlık nedeniyle burada kendilerini evinde hissediyorlar

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Arap dünyasının gözde caddesi İstiklal
Taksim Meydanı'nın girişinde bulunan bir kafenin önündeyiz. Ertesi gün memleketlerine dönecek Kuveytli karı-koca, çay ile birlikte kafenin vitrininde bulunan devasa burma kadayıftan istiyor. Turistler tatlıyı yedikten sonra, birer kiloluk beş paket tatlı daha istiyor. Kafede çalışan Ahmet, meraklı bakışlarımız karşısında "Memleketlerindeki eşine dostuna götürecekler" diyor. Ahmet için aslında olağan bir durum bu. Çünkü o kafe Taksim'e gelen Arap turistlerin uğrak yerlerinden biri. Ahmet de her gün böylesi onlarca sipariş alıyor. Taksim'de Arap turistlerin varlığının iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı herkesin malumu. Biraz dikkatli gözle bakınca Arap turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle İstiklal Caddesi'nin ilk bölümünün çehresinin değiştiğini görebilirsiniz. Mesela dükkan ve mağazaların tabelalarında artık Arapça da kullanılıyor. Lokantalar Türkçe, İngilizce menülerine ek olarak Arapça menü de kullanmaya başlamışlar. Arap, genellikle Suriyeli hanutçuların sayısı artmış. Araplara yönelik Arap-Türk sermayeli lokantalar açılmaya başlanmış. Özellikle ara sokaklarda bol bol nargileciye denk geliyorsunuz. Ayrıca hemen hemen her mağazada Arapça bilen personel çalışır olmuş. Aslında her gün ortalama 1 ila 1.5 milyon insanın geçtiği İstiklal Caddesi'nde 72 milletten insana rastlamanız mümkün. Eskiden de Arap turistler geliyordu ama son yıllarda gelen turist sayısı arttığı ve iyi para bıraktıkları için arz-talep kuralı devreye girmiş, hizmet sektörü onlarla aynı dili konuşmaya gayret eder olmuş. Geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak Batı'dan gelen turistlere ek olarak şimdi İstiklal Caddesi'ne Doğu'dan da ciddi sayıda turist geliyor. Rakamlara bakıldığı zaman da bu durum kendini gösteriyor. İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün açıkladığı raporlara göre geçen yıl yaklaşık 11 milyon turist gelmiş İstanbul'a. Bunun yaklaşık 4 milyonu, Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa, İspanya, ABD, Yunanistan'dan. Ortadoğu, Körfez ve Arap ülkelerinden gelenlerin sayısı ise 2.1 milyon. Yani toplam turist sayısının yüzde 18'i. En çok Irak, Arabistan, Libya, Kuveytliler geliyor. Ama Katar, Bahreyn, B.A.E., Lübnan, Ürdün, Tunus, Mısır, Cezayir, Fas, Sudan, Yemen ve Umman'dan da gelenlerin sayısı az değil.

İSTANBUL RÜYA KENT

Peki neden son yıllarda Araplar İstanbul'a özellikle de Taksim'e geliyor? Bunun pek çok nedeni var aslında. Otelcilere ya da turizmcilere sorarsanız, Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması, burada kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmelerine neden oluyor, yeme içme konusunda tedirgin olmuyorlar, alışveriş konusunda çok farklı seçenekler bulabiliyorlar. Ayrıca estetik operasyonlar da önemli bir neden. Özellikle saç ektirme konusunda tıp sektörünün gelişmiş olması erkek turistler için önemli bir etken. Araplara sorarsanız işin başka boyutları da var. 1 Mart'ta Taksim'de açılan Tarbuş lokantasının işletmecisi Suriyeli Rami Abdülmecit "Araplar için İstanbul, tarihi ve kültürel nedenlerden dolayı bir rüya kent. Türk dizileri bu rüya kentin cazibesini iyice artırdı. Buraya gelip ülkelerine dönenlerin, Türkiye'de kendilerini rahat hissettiklerini söylemeleri de bence önemli bir unsur. Ayrıca Araplar arasında İstanbul'u görmüş olmak prestijli bir durum" diyor. Abdülmecit bir noktanın altını da çiziyor: "Araplar sadece turist olmanın ötesinde aynı zamanda yatırım da yapıyor. Türkiye'den ev alıyor, özellikle yeni yapılan güvenlikli siteleri tercih ediyorlar. Daha geçen gün bir arkadaşıma ev satın aldım. Dükkan açmak isteyenler de var. Mesela Dubaili bir arkadaşım burada ortak bir iş kurmak istiyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Arap dünyasının gözde caddesi İstiklal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN