Sokaktan dans pistine

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Sokaktan dans pistine

Sokağın enerjisini sanata dönüştürmüş iki genç kadın Aydan Uysal ve Begüm Berdan. Onların yolu halk oyunları ile breakdansı bir araya getiren bir gösteride kesişti

Zeybek dansından tanıdık bir figür yapıyor önce, hemen ardından kafasının üstünde dönmeye başlıyor. Başındaki yemeniyi çıkarınca uzun kızıl saçları havalanıyor... Türkiye'nin en ünlü b-girl'ü yani kadın breakdansçısı Aydan Uysal'dan bahsediyoruz. Uysal şu sıralar hummalı bir çalışmanın içinde. Anadolu halk oyunları ile breakdansın modern figürlerini bir araya getiren ve ekim ayında sahnelenecek olan Anadolu Break gösterisinin dansçılarından biri o. Gösterinin kostümleri de en az dans kadar dikkat çekici. Hip hop tarzının rahatlığı ve halk oyunları kıyafetlerindeki yöresel ayrıntılar göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Taytlar, üç etekler, yemeniler bir arada. Kostümlerde imzası olan isim ise genç kostüm tasarımcısı Begüm Berdan.

13 YAŞINDA BAŞLADI


Uysal ve Berdan'la gösterinin provalarının sürdüğü Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti kampüsünde buluştuk. Ünye'de doğup ilkokulu burada okuduktan sonra ailesiyle Kuşadası'na taşınan Aydan Uysal, 13 yaşında dans etmeye başlamış. Müzik kanallarında videolarını izlediği Spice Girls, Backstreet Boys gibi grupların figürlerini yapmaya çalışmış önce. Sonra hayatına birçok dansçıya ilham kaynağı olan Michael Jackson girmiş. O yaşlarda hep sokaktaymış. Kız arkadaşlarıyla kurduğu grupta dans etmediği zamanlarda onu futbol oynarken görmek kimseyi şaşırtmıyormuş. Lisede halk dansları girmiş hayatına. Kuşadası Folklar Araştırma Derneği ile profesyonelliğe ilk adımını atmış, ekibiyle yurtdışında dereceler almış. Ama asıl hayatını değiştiren olay Almanya'da kurulan rap grubu Cartel'in videosunu izlemesi olmuş: "İlk kez breakdansı orada gördüm. Dans edenler arasında Amigo vardı. Bu dansı yapmalıyım, diye düşündüm. Kuşadası'na yaz sezonunda çalışmak için gelen breakdansçılardan bana dansı öğretmelerini istedim ama kabul etmediler. 'Kadınlar yapamaz, sakatlanırsın' dediler. Ben de dansçıları izleyip kendi kendime çalıştım. Kafamın üzerinde durmaya çalıştığımı gören babam gülüyor, 'Kızım delirdin mi?' diyordu." Uysal, o dönem delirmiş gibi görünse de şimdi herkes onu kafasının üzerinde dönmesiyle tanıyor. Türkiye'de bu hareketi yapmayı başaran ilk kadın o. Uysal'a göre sokaktan doğan breakdans, sosyal bir aktivite. Bu yüzden breakdansçılar sokakta ya da diskoda buluşup birlikte dans ediyorlar. Uysal ders verirken de salondaki ışıkları kapatıp öğrencilerine "Şimdi diskoda olduğunuzu hayal edin. Hep beraber dans ediyoruz. Aynaya bakmayın" diyormuş. Aynı zamanda bu dansın onu güçlü kıldığına da inanıyor: "Breakdans bana güç ve enerji veriyor. Sanki breakdans yaparken bana bir şey olmaz gibi geliyor." Sekiz yıl önce geçirdiği sakatlığı da belli ki bu güç ve enerji sayesinde atlatmış. Doktoru artık dans edemezsin demiş, o üç hafta sonra tekrar dans pistine dönmüş. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği mezunu olan Uysal, "Bu konudaki önyargıların aksine breakdans beni kötü alışkanlıklardan korudu. Spor yapıyorum, fitim, mutluyum ve gülümsüyorum. Hepsi dans sayesinde" diyor.

ESKİ İDOLÜ ŞİMDİ HOCASI

Uysal, sürekli sokaktan besleniyor. Sokakta gördüğü bir bebek, bir kuş, bir köpek yeni hareketler yaratması için ona ilham kaynağı oluyor. Şimdi Anadolu Break'te hem halk oyunları hem de breakdanstaki yeteneğini konuşturuyor. Yıllar önce Cartel videosunda hayranlıkla izlediği idolü Amigo, şimdi hocası. Bu sıradışı gösterinin izleyiciyi şaşırtacağına inanıyor. "Çok heyecanlanıyorum. Türkiye turnesi sayesinde birçok insana ulaşacağız. Bu sayede breakdansla ilgili önyargıları da kıracağız" diyen Uysal breakdans yapmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor: "Breakdans antrenmanları düzenli olmalı. Haftada üç gün çalışmak gerek. Hareketleri tekrarlamazsanız unutursunuz. Yaratıcı olun, kendi hareketlerinizi bulun. Kopyalamak değil orijinal olmak gerekiyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Sokaktan dans pistine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN